13 жовт. 2012 р.

БУРЯК ЗВИЧАЙНИЙ

Сергій Костюшин, академік МАК з апіфітотерапії


У столових буряках є цукри, органічні кислоти, пектини, білок, каротин, аскорбінова кислота, вітаміни В1, В2, Р, РР, фолієва кислота, бетаїн, солі магнію, калію, міді, заліза, йоду, цинку та ін.
Використовують як лікувально-дієтичний, протизапальний, ранозагоювальний, спазмолітичний, діуретичний, протисклеротичний, послаблюючий, гіпотензивний засіб.
За вмістом незамінних амінокислот він переважає майже всі овочі. Серед них найцінніша гама-аміноолійна кислота, яка сприяє обміну речовин головного мозку. На Україні фармацевтична промисловість випускає лікарський препарат під назвою „Аміналон" (гама-аміноолійна кислота).
Містить буряк бетаїн, що з нього в організмі людини утворюється фізіологічно активний холін. Ця речовина запобігає жировому переродженню печінки і має протисклеротичні властивості.
Солі заліза, які містяться у буряку, за вмістом майже не уступають часнику. У цьому овочі багато міді, тому буряки ефективно застосовують у медицині як засіб, що цілюще діє на кровотворення, а за вмістом цинку буряк майже рекордсмен серед овочів та фруктів.
Марганець, мідь і цинк мають важливе значення в процесі кровотворення, регулюють в організмі обмін речовин, сприяють росту і розвитку людини, позитивно впливають на роботу статевих залоз. Цинк властиво збільшує тривалість дії інсуліну - гормону підшлункової залози - і завдяки йому гострішає зір. Нестача цинку в організмі може спричинити інфаркт міокарда.
Барвні речовини столового буряка знижують кров'яний тиск, зміцнюють капіляри. Ці властивості притаманні лише червоним пігментам. Коренеплоди буряка - незамінні ліки при атонії кишечнику та хронічних запорах. Щоб створити послаблювальний ефект, досить натще випити 0,5 склянки бурякового соку чи з'їсти салат із вареного буряка під майонезом або сметаною.
Свіжо натертий коренеплід буряка корисно прикладати до виразкової поверхні: тоді швидше гояться рани і припиняється запальний процес. Для лікування нежиті рекомендують на кілька хвилин вводити в ніздрі за допомогою маленьких тампонів сік відвареного буряка, найкраще вживати всередину та для промивання носа навар, який уже відстоявся і почав бродити.
Пектинові речовини, які містяться в коренеплодах, захищають організм від впливу радіоактивних та важких металів (свинцю, стронцію тощо), затримують патогенні мікроорганізми в кишечнику, сприяють виведенню холестерину. Для цього готують суміш, домашній екстракт або витяжку з буряків, моркви і чорної редьки, вичавлюючи сік із тертих коренеплодів у рівних пропорціях, зливають до темної пляшки і ставлять на три години в духовку помліти, після цього сік можна вживати по столовій ложці тричі на день перед їдою.
Останнім часом широко ведуться пошуки рослин, які виявляють протипухлинну активність. Є повідомлення про лікування звичайними червоними столовими буряками хворих із злоякісними пухлинами різноманітної локалізації.

Сік: вживати по 1/2 склянки 3-4 рази на день при ракових захворюваннях; по 1/2 склянки натще як послаблюючий засіб; по склянці тричі на день протягом чотирьох днів при гіпертонії. Свіжий сік закапувати в ніс при нежиті.

Коренеплоди: вживають у сушеному, соленому, маринованому, консервованому вигляді, а також свіжий буряк при тиреотоксикозах (захворюваннях щитовидної залози, атеросклерозі, аритміях, хронічних запорах, спастичних колітах. Варений буряк додають до салатів, а також вживають натще як послаблюючий засіб.

Маски: роблять зі свіжого соку буряка для надання шкірі обличчя свіжого вигляду.

Протипоказання: не можна вживати буряк звичайний у великій кількості при нирковокам'яній хворобі (оксалурії) та інших порушеннях обміну речовин.

Останнім часом проводять дослідження бурякового листя (ботви). Екстракт має протизапальну, антиоксидантну, гепатозахисну, помірну діуретичну активність.


Немає коментарів:

Дописати коментар