14 жовт. 2012 р.

Цілюща сила вівса

«Казанські відомості», Наїля НАСИБУЛЛІНА, 
професор КДМУ, доктор фармацевтичних наук 

На думку фахівців, найбільше виведенню зайвого холестерину з організму, а значить, і боротьбі з серцево-судинними захворюваннями сприяє овес. Сила цього злаку справді безмежна.

 
Від усіх хвороб на світі
Не дарма вівсяний кисіль і толокно були улюбленими стравами в Росії, особливо для дітей і дорослих, виснажених хворобами.Овес - яровий злак, зерна якого зазвичай йдуть на корм коням і крупу. Батьківщина вівса культурного - Монголія і Північний Китай.Але ще стародавні германці обробляли овес і варили з нього кашу. Рекомендувалося застосовувати зерно для компресів, кашку з нього - від проносів, а слиз - проти кашлю. В повній мірі поживну й цілющу силу вівса люди оцінили набагато пізніше. 

Зараз вчені встановили, що вівсяні пластівці і толокно - здорова їжа для любого віку. Дієтичний продукт і лікувальний засіб при хронічних запальних захворюваннях. З терапевтичною метою застосовуються крупа, цільний овес і борошно із зерен вівса, зелені рослини (верхівки стебел довжиною 20 см, які збирають в період колосіння), а також солома. 

Овес давно використовується в народній медицині. Зерна вівса містять велику кількість крохмалю та білків. А також цукор, жири, мінеральні солі та інші речовини, рекомендовані в дієтичному харчуванні. Настоянки, водні витяжки з соломи вівса - хороші стимулятори при безсонні, розумовому виснаженні, фізичної втоми. Ванни з відваром вівсяної соломи допомагають при ревматизмі, подагрі, ішіасі і деяких шкірних захворюваннях. Солома вівса використовується як протидіабетичний, потогінний, сечогінний і жарознижуючий засіб. Враховуючи багатокомпонентний склад вівса (вітамін Е, РР, групи В, калій, кальцій, залізо та ін), його рекомендують для дієтичного харчування хворим із порушеннями функцій шлунково-кишкового тракту, при захворюваннях печінки, цукровому діабеті, подагрі, ожирінні. Овес добре давати дітям у вигляді відвару при набряках ниркового походження.  

Відвар вівса з медом застосовують при зниженні апетиту, виснаженні, тиреотоксикозі (інтоксикація, залежна від порушення функцій щитовидної залози), після тривалих інфекційних захворювань.

Рецепти лікувальні 
1. При виснаженні, туберкульозі, шлунково-кишкових захворюваннях: стакан вівса промивають 6 - 8 разів, потім варять у двох склянках води, поки половина не википить. Додають дві столові ложки меду і варять ще кілька хвилин. Приймають на ніч по ? склянки відвару. 
2. Можна приготувати з вівса і загальнозміцнюючий засіб. Для чого овес або вівсяну крупу (склянка) потрібно залити літром кип'яченої води і варити до густоти рідкого киселю. Влити у відвар таку ж кількість молока і знову прокип'ятити. Охолодивши, з'єднати перший і другий відвари і розчинити в них три столові ложки меду. Пити напій теплим по склянці 2 - 3 рази на день за 30 хвилин до їжі. 

Рецепти харчових страв з вівсом 
1. Майонез з вівсяними пластівцями: 4 столові ложки майонезу, столова ложка пластівців «Геркулес», 4 столові ложки сметани, чайна ложка рубаного кропу, сіль за смаком. Вівсяні пластівці «Геркулес» розварити у воді, протерти через сито, охолодити, додати інші продукти і збити.
2. Толокно з волоськими горіхами: 100 г толокна, 10 волоських горіхів, ложка лимонного соку, столова ложка меду,? склянки молока, імбир на кінчику ножа, сіль за смаком. В холодне молоко всипати толокно, ретельно розмішати, додати подрібнені горіхи, лимонний сік, сіль, імбир, поварити 1 - 2 хвилини, помішуючи, щоб маса не пригорає. Охолодити, ввести мед, перемішати.
3. Молоко з медом і вівсяними пластівцями: 4 столові ложки рубаних листя вишні, 3 столові ложки меду, 2 столові ложки вівсяних пластівців, 2 склянки води, 2 склянки молока. Молоде листя вишні промити, покласти в посуд (емальований або з нержавіючої сталі), додати вівсяні пластівці, залити гарячою водою, довести до кипіння. Зняти посуд з плити, закрити кришкою і наполягати відвар 15 - 20 хвилин. Додати молоко і змішати з відваром. Отриману суміш протерти через сито. У відвар з листя вишні додати мед. 

Немає коментарів:

Дописати коментар