14 жовт. 2012 р.

Який чай найкорисніший?

Вадим Кирилов, Medpulse.ru 

Дійсно, який? Тим більше, що сортів чаю безліч. І чи дійсно вони так відрізняються один від одного за своїми властивостями, вигляду і способу заварки, або це всього лише маркетинговий хід? Чим відрізняється чай, вирощений в різних районах? Що таке чайний напій? І, нарешті, чи існує насправді чай, що дарує людям безсмертя?

Білий чай
Чайні дерева, листя яких використовують для виробництва білого чаю, виростають тільки в Китаї і на Шрі-Ланці. У виробництво беруть два верхніх листочки з кожної гілочки, які злегка підсушують і витримують на пару не більше хвилини.
Корисні властивості: білий чай називають "еліксиром безсмертя" через повного збереження вітамінів і мікроелементів. Вживання білого чаю уповільнює процес старіння, пригнічує утворення пухлин, зміцнює серцево-судинну систему, сприяє загоєнню ран, захищає від вірусів і бактерій.
Мінуси: смак білого чаю настільки тонкий і ніжний, що людям, звиклим до міцної заварки, оцінити його складно.
Як заварювати: 3-5 хвилин. Температура води - 100 ˚.

Чорний чай
Листя збирають зі дорослих чайних кущів. Процес обробки включає зав'ялення, скручування, сушіння і повну ферментацію.
Корисні властивості: завдяки наявності речовини TF-2, блокуючого розвиток ракових клітин, допомагає знизити ризик виникнення онкологічних захворювань шлунка, кишечника і грудей. Нормалізує роботу серцево-судинної системи, вбиває мікроби, що викликають діарею, пневмонію, цистит і герпес, знижує рівень холестерину в крові.
Мінуси: не слід пити більше 4 чашок в день, а також після 18.00.Високий вміст кофеїну і ароматичних речовин може викликати перезбудження нервової системи і безсоння.

Зелений чай

Виготовляється з тих же листя, що і чорний. Але після збору листя відразу засушують. Мінімальна ферментація (2-3%) дозволяє зберегти практично всі корисні властивості.
Корисні властивості: активізує життєві сили, нормалізує обмін речовин, життєдіяльність кишкової флори, має потогінну дію, покращує роботу серцево-судинної системи та шлунково-кишкового тракту, перешкоджає виникненню карієсу, підвищує міцність капілярів, сприяє кращому засвоєнню аскорбінової кислоти.
Мінуси: містить багато кофеїну. Підходить тільки для ранкових і денних чаювань.
Як заварювати: 5-7 хвилин. Температура води - 60-90 ˚.

Жовтий чай

Для цього виду чаю збирають тільки нирки, які витримують на пару, потім загортають в тканину або в спеціальну папір, де чай підсушується і ферментується.
Корисні властивості: схожі з властивостями зеленого чаю - нормалізує тиск, роботу серця, активізує розумову діяльність.
Мінуси: відноситься до елітних чаїв - один з найдорожчих сортів.
Як заварювати: 3 хвилини. Температура води - 60-80 °.

Червоний чай (Оолонг)

Чайний лист збирають зі дорослих чайних кущів в момент повної зрілості і двічі підсушують, поки листя не придбають каштановий або червоно-бурий відтінок.
Корисні властивості: уповільнює процеси старіння шкіри, зміцнює імунну систему, знижує артеріальний тиск і вміст холестерину в крові.
Мінуси: самий специфічний сорт чаю. Сильний, різкий аромат, терпкий смак, рубіновий відтінок настою можуть оцінити далеко не всі.

Індійський чай

В Індії - найбільшому виробнику - випускається найбільше різновидів чорного чаю. Самі відомі чайні регіони країни - Ассам і Дарджилінг. Ассамська - еталон міцного чорного чаю - дає настій насиченого коричнево-червоного кольору і відрізняється терпким смаком і ніжним оксамитовим ароматом. Дарджілінг, який називають чайним шампанським, - найцінніший чайний сорт.

Цейлонський чай

Дає яскравий настій з червонуватим відливом, володіє сильним, але невигадливою смаком і вираженим ароматом. Досить міцно заварюється, ідеально підходить для приготування грогу.

Кенійський чай

Кажуть, що смак кенійського чаю схожий на африканський клімат - сухий і спекотний. У кенійських чаях головне - не смак і аромат, а фортеця. На російському ринку представлені в основному гранульовані кенійські чаї, які випускаються за прискореною і спрощеною технологією.

Китайський чай

Виробництвом чаю в Китаї займаються вже більше п'яти тисяч років, тому китайці встигли досконало оволодіти культурою виробництва. Там виростає 350 видів чайних кущів, з яких виробляється більше тисячі сортів.Найвідоміший - сорт Юнань, в якому поєднуються димний аромат і легкий відтінок чорносливу.

Японські чаї

Японія випускає тільки зелені чаї, найзнаменитіший з яких - чай ​​сенча. Цей сорт, за статистикою, віддають перевагу 80% жителів Країни висхідного сонця. Він відрізняється незвичайним "шовковим" терпким смаком зі свіжими трав'яними і горіховими нотами. У Сенчі знижений вміст кофеїну, тому цей чай можна пити у вечірній час.

Вибираємо чай або чайний напій?

- Мате - напій з листя тропічного дерева.
Корисні властивості: мате багатий антиоксидантами, стимулюючими імунітет і сприяють активному довголіттю.
Протипоказання: має жовчогінну дію, тому не рекомендується при жовчнокам'яній хворобі (може викликати міграцію каменів).
- Каркаде - напій з квіток суданської троянди.
Корисні властивості: криниця антоціанів, зміцнюють стінки судин і регулюють проникність капілярів. Каркаде також сприяє очищенню організму.
Протипоказання: обережно вживати людям зі стрибками тиску. У гарячому вигляді каркаде підвищує тиск, в холодному - знижує.
- Ройбуш - напій з червонокущового дерева, що росте в Африці.
Корисні властивості: освіжаючий напій з приємним смаком. Містить велику кількість вітаміну С, міді і фтору.Не містить кофеїну, тому можна пити навіть маленьким дітям. Протипоказання відсутні.

Важливо

Скільки часу заварка вважається свіжою і коли стає небезпечною?
Випивати чай потрібно не пізніше ніж через 20-30 хвилин після заварювання. Після закінчення цього часу починаються шкідливі для здоров'я хімічні процеси мимовільного окислювання фенолу, ліпідів, ефірних масел і ароматичних речовин. Перша ознака того, що "процес пішов", - плівка, яка з'являється на поверхні заварки.
Вибираємо чай за географічною ознакою
Загальне правило: чим холодніше клімат, в якому ростуть чайні кущі, тим цінніше сорт.

Джерело

Немає коментарів:

Дописати коментар