5 лист. 2010 р.

Як українці сприймають дії міліції?

15.07.2010 Марія Щур "Радіо Свобода"

                        «Допомагати і захищати» чи репресувати?

Прага – Український міліціонер уже давно не сприймається в суспільстві, як добрий «дядя Стьопа» з радянського віршика, хоча він і обтяжений багатьма радянськими рисами, вважають правозахисники. У чому причина недовіри до міліції і як її подолати? Про це Радіо Свобода запитувало відвідувачів нашого сайту та експертів.
На вулицях Праги та інших чеських міст поліція практично непомітна. Проте, коли йдеться про допомогу, то чехи можуть на неї розраховувати.Рівень довіри до поліцейського є одним із найвищих серед представників різних професій. Європейці традиційно довіряють своїй поліції. Загалом по Європі ця професія посідає шосте місце. Найвищий рівень довіри до своєї поліції демонструють німці. За опитуванням компанії GfK, 86% німців довіряють поліцейським. Вищий рівень довіри тільки у пожежників та лікарів.

В Україні ж поліцейському гаслу «допомагати і захищати» вірить лише 10%. Згідно з опитуваннями Центру Разумкова, тих, хто не підтримує дії міліції, 44%. Гірша картина вимальовується серед відвідувачів сайту Радіо Свобода, які відповідали на запитання нашої анкети. В абсолютній більшості респонденти на сайті зазначили, що або намагаються уникати зустрічі з міліцією, або її відверто бояться. Таких виявилося відповідно понад 77 і майже 20 відсотків. І лише три відсотки респондентів, які взяли участь в опитуванні, сказали, що довіряють українській міліції.

Один із учасників форуму, що назвався Русланом із Лісабону, вважає, що міліція є чи не найбільшим злом в Україні. Його думку розвинув один із перехожих на київських вулицях: «Вони виконують замовлення влади та й усе. Небажаних б’ють, хапають, калічать, що хочуть, те й роблять. Це зрощення влади з міліцією і всіх каральних органів».

У кращому випадку про міліцію перехожі кияни кажуть, що міліціонерів помітно, але, що вони точно роблять, невідомо. «Вони працюють, виконують свої обов’язки, а що роблять – це вже інше, мабуть, питання», – зауважила перехожа киянка.

          Чому довіра до української міліції така низька?

Володимир Яворський, виконавчий директор Української Гельсінської групи
Для недовіри, на думку виконавчого директора Української Гельсінської спілки Володимира Яворського, є дві причини. «Міліція не виконує належним чином дві свої функції: по-перше, вона не захищає людину. Бо коли людина постраждає якось, то міліція замість допомогти людині, намагається зробити так, щоб людина відчепилась», – зауважує він.

З іншого боку, веде далі правозахисник, міліція сама своїми діями часто порушує права людини. «Зараз значно збільшилася кількість насильств з боку міліції. Це незаконні затримання, перевірки документів без будь-яких підстав, застосування насильства при мирних зібраннях, несанкціоновані обшуки. Ïх настільки багато, що люди не сподіваються, що цей орган буде захищати їхні права», – наголошує Володимир Яворський.

Керівництво Міністерства внутрішніх справ, яке перебуває останнім часом під шквалом критики у пресі, пояснює проблеми поганою підготовкою кадрів. Про це під час прес-конференції у Києві говорив заступник міністра Василь Фаринник. «Рівень підготовки настільки низький, що ми жахаємось. Приходить до нас щось таке сире, аморфне, а крім того, ще бачить корупційні дії під час навчання, коли збиралися і платили гроші за заліки. Тоді він приходить на посаду. На якій що робить? Перше – знає, що треба тисячу доларів відновити, а потім другу і так далі», – зазначив заступник керівника МВС.

    «Вживати заходів» буде замало, потрібні докорінні зміни

Керівництво міліції нині обіцяє, що ситуація покращиться, і для цього буде «вживати заходів». Про це в інтерв’ю Радіо Свобода сказав генерал-майор міліції, заступник голови відділу, що займається питаннями реєстрації, Віктор Давиденко. «Зараз новим керівництвом вживається всіх заходів, щоб рівень довіри був набагато більший. Сьогодні і з засобами масової інформації в нас контакти більші, ніж будь-коли раніше, і ставиться задача таким чином, щоб дуже ввічливо і уважно ставилися до громадян, які звертаються до органів внутрішніх справ. Так що рівень довіри в недалекому майбутньому буде більший, ніж на сьогоднішній день», – запевняє генерал-майор міліції.

Однак правозахисник Володимир Яворський вважає, що одними «заходами щодо підвищення ввічливості», міліція не відбудеться. «Потрібні зміни в самій міліції, – наголошує він, – тому що міліція повинна працювати на захист прав людини. Ïй потрібно посилювати внутрішній контроль».

Крім того, на думку пана Яворського, міліції потрібні докорінні зміни в системі оцінки своєї роботи. «Робота міліції не повинна оцінюватися за формальними показниками розкриття злочинів, а, власне, за ступенем довіри громадян. Якщо змінити систему оцінки міліції, то зміниться і характер роботи міліціонера. Він працюватиме на інші показники. Бо поки українська міліція залишилася такою, якою вона була в Радянському Союзі. Це є репресивний орган. Поки не зміниться підхід до організації роботи міліції, важко очікувати позитивних змін», – підсумовує правозахисник.

                                      Коментарі
від: Микола, Місто: Запоріжжя
16.07.2010 19:45

Міліція з одного боку достатньо оперативно реагує на виклики , з іншого - виконує якісь власні корпоративні завдання , потрібні тільки для складання звітів.

Ви і порушник ваших прав для міліції однакові . Тому , коли складається заява за вашими свідченнями - перше питання до Вас - "Судімость єсть?" . Це дуже гнітюче впливає на людину , яка звертається за нагальною допомогою .

Якщо міліціонери присікаються до Вас на вулиці , вони починають з "законних" , нічим не обгрунтованих залякувань - "Может проєдєм в отдєлєніє?" . Після такого звернення звичайна людина ладна виконати будь-які вимоги , до прикладу , лапання по інтимних місцях людського тіла , в надії , аби її якнайшвидше залишили у спокої.

Поширений серед міліціонерів "корпоративний хабар" за адміністративні порушення - канцелярське приладдя , після його отримання задоволений міліціонер звичайно каже - "Ну тєпєрь я попробую прітормозіть дєло".

Не дай Боже Вам вибирати міліціонера в органи влади ! Запоріжці відчули це на собі , коли в мери балотувався керівник міської міліції на прізвисько Поляк . Професійні топтуни з його органів створили тимчасову газету , де публікували малозрозумілі фото з приватного життя людей , які підтримували конкурента. Коли це виявилося марним , вибраного мера-конкурента змусили піти з посади , невідомо з яких причин. Після цього дорога для мерства міліціонера була розчищена . Після його господарювання на посаді мера залишились: розбиті дороги , пеньки від вирубаних багаторічних дерев та недобудований стадіон , який потім знесли ,тому що він був збудований з неякісного матеріалу , гроші на який мер-міліціонер вибивав навіть з людей і організацій які самі живуть за рахунок дотацій ! Зараз по його смерті адепти поширюють чутки , що він "загинув" , бо відмовився вітатися за руку з тодішнім прем'єром Януковичем , хоча обидва вони , як казав Штірліц - "хлєбалі із одной тарєлкі".

від: Vladimir Shliahov Місто: Feodosia
16.07.2010 07:16

"Один із учасників форуму, що назвався Русланом із Лісабону, вважає, що міліція є чи не найбільшим злом в Україні".
Милиция, в том прежнем советском виде является настоящим проклятьем государства украинского.
В период президентства ЛД Кучмы в их структуру было влито некое подразделение из ликвидированного украинского сегмента ГРУ.
Эта структура по своим исполняемым функциям чем -то напоминает СМЕРШ периода ВОВ.
Вы можете себе представить такое, в "теле" МВД имеется подразделение, которого нет на "бумагах"!
Люди, имеющие подготовку, сексотов - информаторов, домушников, и пр. "профессий", названия которых просто страшно произносить в слух.
Вот вам и ответ на вопрос, кто следил за телевизионщиками с Твi и почему СБУ никого найти не смогло.
Фактически это то, что все называют организованной преступностью, видимо в этом и заключается низкий уровень раскрываемости преступлений в стране.
Милицией искусственно создается среда, "понятная" только ей самой- криминальная стреда.

Немає коментарів:

Дописати коментар