19 лист. 2010 р.

Українські заробітчани переказують додому кошти, зіставні з позикою МВФ

26 жовтня 2010 року  Людмила Шангіна
директор соціальних програм Центру Разумкова, шеф-редактор журналу «Національна безпека і оборона»

Із січня по червень 2010 року українські заробітчани переслали на батьківщину 1,15 млрд. доларів. Це на 13% більше, ніж за першу половину 2009 року. Виросла також сума середнього переказу. Перекази в Україну збільшилися лише на 5 доларів, а з України — на 42. В підсумку середній переказ за кордон склав 506 доларів, а з-за кордону — 480. Сума переказів зіставна з черговою позикою МВФ чи кошторисом Києва на цілий рік, — повідомляє газета «Известия».

Найбільше переказів, відповідно до звіту Національного банку, пришли з Росії — 47% усіх коштів. На другому місці США (10%), за ними слідують Італія (7%), Іспанія (5%) і Португалія (3%). Цікаво, що Чехії і Польщі, де зазвичай працюють більшість наших співгромадян, в першій п’ятірці немає. Це недивно — гроші звідти простіше привезти самому — це наші сусіди. До того ж, як розповіла директор соціальних програм Центру Разумкова Людмила Шангіна, «в деяких країнах грошові перекази за допомогою міжнародних платіжних систем — задоволення не з дешевих. І кожен вирішує для себе: ризикувати і перевозити гроші в Україну нелегально або заплатити банку маржу і їхати додому спокійно».

Ще одна причина не завжди легального переказу коштів — соціальна допомога, яку найчастіше отримують родичі заробітчан. «У них є всі підстави побоюватися, що якщо вони отримуватимуть легальні грошові перекази, вони втратять ту допомогу і пільги, якими вони користуються», — пояснила Людмила Шангіна.

Основна причина зростання суми переказів — подорожчання життя в Україні та за її межами. Що стосується зростання розміру переказів з України, то на думку директора економічних програм Центру Разумкова Василя Юрчишина «дедалі більше українців дістають можливість жити і, насамперед, вчитися за кордоном. І батьки намагаються якось підтримати своїх студентів в іншій країні».

Скільки ж всього українців працює зараз за кордоном, точно сказати не може ніхто. У Міністерстві праці і соціальної політики оперують лише офіційними цифрами — в першому півріччі 2010 року на території іноземних держав тимчасово працювали 41 968 громадян України.

Проте українців за кордоном працює значно більше. «За наявними даними, трудових мігрантів, тобто українців, у яких є дозвіл на роботу і які офіційно працюють в інших країнах і проживають там вже понад півроку, у нас від двох до п’яти мільйонів. А нелегалів десь на два мільйони більше. Разом — від двох до семи мільйонів осіб», — говорить Людмила Шангіна. Така відчутна різниця в підрахунках викликана тим, що багато українців виїхали працювати за кордон на особисте запрошення працедавця, а їх окремо ніхто не рахує.

Нескладно обчислити, що кожен з чотирьох мільйонів (в середньому) заробітчан за чотири місяці переслав на батьківщину 2300 доларів. За рік вони відправляють кругленьку суму в 4,5 млрд. Причому, за словами Людмили Шангіної, «це навіть не всі кошти, які надходять до країни. У деяких західних областях, наприклад, намагаються якось визначити дійсні надходження коштів хоч би по вкладенню їх в економіку регіонів і поліпшення побуту. І експертні оцінки фахівців Івано-франківської, Львівської областей говорять про те, що заробітчани присилають на батьківщину гроші, сума яких дорівнює обласним бюджетам».

Сума ця, за різними оцінками, коливається від шести до восьми мільярдів доларів США в рік. І всі ці гроші осідають в країні і надходять у розпорядження українців. Водночас у міжнародному рейтингу найбагатших країн Європи Україна опинилася на передостанньому, 39-м місці. З одного боку, дані швейцарців не можна вважати абсолютно об’єктивними, оскільки європейці оперували тільки офіційними цифрами. А в них не враховуються ні популярні в наший країні зарплати в конвертах, ні понад 50 млрд. грн., що зберігаються удома через недовіру до банків. Проте їхні дані недалекі від дійсності.

«Це справедливі цифри. Минулого року ВВП України склав 900 млрд. грн., це близько 120 млрд. доларів. Якщо розділимо цю суму на 45 млн. жителів, ми і отримаємо якраз 2500 дол. на людину», — порахував Василь Юрчишин. Звичайно, не можна відкидати той факт, що близько 30% економіки в наший країні знаходиться в тіні. Відповідно, ми можемо з легкістю додати до доходів українців ще третину суми. Тоді середньорічний дохід виходить не 2700, а 3500 дол. Що у будь-якому разі менше, ніж у росіян і румунів. «Це означає, що ми знаходимося на дні. Ми відстали навіть від тих країн, початкові умови з якими на початку 90-х у нас були схожі — Балтії, Чехії, Угорщини, Словаччини. Зараз всі вони впоралися з труднощами і нарощують доходи. А ми все ще намагаємося реформувати економіку», — говорить Василь Юрчишин.

Джерело Центр Разумкова

Немає коментарів:

Дописати коментар