$2,3 млрд надіслали торік родинам заробітчани, які працюють у Росії. Про це повідомив Костянтин Ромодановський, голова Федеральної міграційної служби.
— Найбільше в Росії заробляють українці у сфері нафто-, газо-, золото- та алмазовидобутку — 3,5-4 тисячі доларів. Вони працюють інженерами, мають управлінські посади середнього рівня. Влаштовуються на роботу офіційно, — розповідає соціолог 71-річний Микола Михальченко. — Інститут нафти та газу в Івано-Франківську готує кадрів у першу чергу не для України, а для Росії. Багато їхніх випускників їдуть працювати до Сибіру, на Колиму, у Брянську область та Якутію. Якби всі українці виїхали звідти, то в Росії була б страшенна економічна криза — весь золото- й алмазовидобуток припинився б.
Існує стереотип, ніби українці в Росії працюють тільки як низько- і некваліфікована робоча сила — на будівництві, водіями, покоївками та в торгівлі. Але сусіди применшують наш внесок у їхню промисловість. Такі люди справді є, але це лише складова українських заробітчан. Працюють вони здебільшого в Москві й області. Зарплати серед цих категорій робітників — 1-1,2 тисячі доларів на місяць. Найбільше отримують покоївки. Переважно це люди з вищою освітою. Вони працюють у заможних людей, які зацікавлені взяти культурних, освічених, що добре готують. З покоївками укладають трудові контракти й виплачують зарплату щомісяця.
Дурять українських заробітчан найчастіше на будівництві. Їм обіцяють більше, ніж покоївкам, але платять, мабуть, так само. З ними не укладають жодних контрактів. Кажуть, якщо швидше все завершать, то виплатять премію і бонуси. Але потім це забувається.
Українці в трудовому плані беззахисні в Росії. Ні профспілки, ні Україна не захищають їх там. Росіяни налаштовані погано проти них. Кожен сам собі придумує, як уникнути "кидка".
Деякі українці, їдучи працювати в Росію, отримують тимчасове громадянство, заробляють пенсію та повертаються. Потім або відновлюють українське громадянство, або так і живуть. Міграція до Росії носить човниковий характер. Усі хочуть жити в благословенній Україні й отримувати при цьому російську пенсію — близько тисячі доларів на місяць.