6 лип. 2013 р.

Як правильно вибрати чоловіка

(Корисні поради для дівчат)

Костянтин Попадьїн, Наука і технологія 

Самці досить лише глянути в особу самця, щоб оцінити його основні характеристики (фото із сайту www.design.kyushu-u.ac.jp) Самці досить лише глянути в особу самця, щоб оцінити його основні характеристики (фото із сайту www. design. kyushu-u. ac. jp)
На які ознаки звертає увагу дівчина при виборі чоловіка? З еволюційної точки зору найбільш важливими є його здоров'я, що визначається якістю його генів, і його готовність до турботи про потомство. Але як оцінити ці важливі характеристики заздалегідь?                   

Недавні роботи переконливо показують, що дівчата здатні визначити ці ознаки, дивлячись усього кілька секунд на фотографію особи чоловіка.







Самки, вибираючи собі партнера, повинні орієнтуватися на якість його генів. Відповідно до теорії гандикапу (див. Коли не можна вибирати самців, можна вибрати малюків, "Елементи", 22.05.2006), інформативною мірою якості генома може бути тільки та ознака, що шкідлива для виживання. Чим сильніше виражена така шкідлива ознака, тим якісніші гени носія даної ознаки. Наприклад, серед павичів тільки самець із якісними генами зможе дожити до статевої зрілости з довгим хвостом, що заважає йому летіти від хижаків. Таким чином, вибір довгохвостого самця буде гарантувати високий рівень якості генів. Такі ознаки, як роги, яскраве фарбування оперення, голосні пісні, роблять самців більше помітними й більше уразливими для хижаків, тому всі ці ознаки є маркером якості генів

Саме по собі слово гандикап означає фізичний або розумовий недолік, що заважає життю. Звідси й спортивний термін "гандикап"- вид змагань, коли слабшому гравцеві дається якась перевага перед  сильнішим. Наприклад, на перегонах до коня-фавориту прив'язують додаткову вагу, щоб вирівняти його шанси перемоги з іншими кіньми. У шахах досвідчений гравець починає партію без декількох фігур (дає фору), що є гандикапом для нього. Ідею гандикапу використовував і Демосфен, коли вчився говорити з камінчиками в роті, щоб, виплюнувши їх, стати великим оратором.

Який же гандикап у самців Homo sapiens? Щоб відповісти на це питання, британські вчені (BeBruine et al. 2006) показували дівчатам фотографії молодих людей, серед яких вони повинні були вибрати тих, що найбільше їм сподобалися. Тут я пропоную повторити цей експеримент і всім читачкам вибрати одного хлопця з двох рядів, представлених нижче на фотографії нижній або верхній. Не бентежтеся, що всі особи чимось схожі, припустимо, всі вони брати. 

Для чистоти експерименту, не дочитуйте цю замітку доки не визначитеся зі своїм вибором. Отже, нижній ряд або верхній?


Фото з роботи DeBruine et al. 2006 Фото з роботи DeBruine et al. 2006


Я поздоровляю 90% читачок із правильним вибором: у молодих людей з нижнього ряду повинно бути менше шкідливих мутацій, і більшості дівчат саме вони здалися найпривабливішими. Що в них особливого? Вони виглядають мужньо, у них ширші вилиці, тобто вони більше маскулинні (від masculinus - "чоловічий"). Всі 6 представлених фотографій отримані в результаті комп'ютерної обробки однієї справжньої фотографії. На нижньому ряді трьома різними способами збільшена маскулинність, а на верхньому фемининність (жіночість, від femina - "жінка").

Отже, експеримент говорить, що маскулинноподібні чоловіки мають якісніші гени. Чому? За розвиток вторинних статевих ознак, так само як і за ступінь маскулинності в чоловіків, відповідає гормон тестостерон. Якщо підвищена концентрація цього гормону збільшує привабливість для протилежної статі, те, відповідно до концепції гандикапу, високий рівень тестостерону повинен бути шкідливим для чоловіків. Дійсно, підвищений рівень тестостерону робить імуноподавляючий ефект, роблячи чоловіка уразливішим до багатьох інфекцій. Однак, незважаючи на цей ефект, чоловік з високим рівнем тестостерону має міцніше здоров'я (медичне дослідження цього питання викладено в статті Rhodes et al. 2003).

Ситуація здається парадоксальної, але насправді повністю відповідає концепції гандикапу як і у випадку із хвостом павича, зниження рівня свого імунного захисту можуть дозволити собі лише ті чоловіки, у яких імунний захист дуже високий в силу якісних генів. Чоловіки з неякісними генами не зможуть винести негативний ефект високого рівня тестостерону й будуть зникати в процесі еволюції, що приведе до того, що неякісні гени будуть сполучені тільки з низьким рівнем тестостерону.

А якщо чоловік з якісними генами понизить свій рівень тестостерону? Тоді він буде мати прекрасне здоров'я, однак це не збільшить число його малюків, оскільки такий чоловік (з низьким рівнем тестостерону) не буде належною мірою привабливий для протилежної статі. Отже, виходить, що вигідніше витрачати трохи здоров'я (збільшуючи рівень тестостерону) на рекламу своїх генів, ніж бути дуже здоровим, але без реклами.

На що ще, крім якості генів, звертають увагу дівчата при виборі свого чоловіка? На відміну від більшості тварин чоловіки, як правило, вносять вклад у турботу про своє потомство. Якби можна було заздалегідь оцінити, наскільки добре чоловік буде піклуватися про своїх малюків, то це була б дуже корисна інформація для дівчини. Чи володіє жіночий рід здатністю оцінювати потенційні батьківські якості чоловіка?

Щоб відповісти на це питання вчені з каліфорнійського університету (Roney et al. 2006) сфотографували декількох чоловіків і провели з ними психологічний тест, метою якого було виявити, наскільки сильно вони хочуть мати малюків. Передбачалося, що якщо чоловік хоче завести малюка, то й піклуватися про нього він буде добре. Також у цих чоловіків був узятий аналіз на рівень тестостерону. Потім їхні фотографії показали дівчатам, які оцінювали кожне фото по двох параметрах: чи хоче цей чоловік мати малюків і наскільки він привабливий. Парадоксально, але факт: дівчата, дуже добре вгадували бажання чоловіка завести малюка! А привабливість чоловіків добре співпадала з рівнем тестостерону. От тільки між собою ці дві ознаки, на жаль, зв'язані зворотньою залежністю.

Отже, дівчатам необхідно оптимізувати вибір чоловіка по двох параметрах: якості генів і батьківських якостях. Однак це не просто, оскільки дані ознаки зв'язані один з одним негативно - чим краще гени (вище рівень тестостерону), тим гірше турбота про потомство, і навпаки. Інакше кажучи, завести малюків часто хочуть більше фемининні чоловіки, а от гени якісніше в маскулинних. Що ж робити? Звернемося знову за допомогою до еволюції.

У наступному експерименті вчені з каліфорнійського університету (Roney et al. 2006) попросили дівчат охарактеризувати кожне фото ще по двох параметрах: привабливість із погляду короткострокового романтичного партнера й привабливість із погляду довгострокового романтичного партнера. Напевно, ви вже догадалися, що на роль короткострокових партнерів вибиралися маскулинніші чоловіки (тобто з більше якісними генами), а от на роль гарних довгострокових партнерів частіше вибиралися фемининні чоловіки, що бажають завести малюка (нагадаю, що про бажання чоловіків дівчата не знали вони дивилися тільки на їхні обличчя на фотографії).

Крім того, у роботі (Jones et al. 2006) показано, що жіночі переваги кардинальним образом міняються протягом менструального циклу маскулинні чоловіки здаються більше привабливими в стадії овуляції, коли є ймовірність запліднення яйцеклітини, а в решту циклу привабливими здаються фемининні чоловіки, що найбільше підходять для виховання малюків.

Отже, дивлячись на фотографію чоловіка всього кілька секунд, дівчина здатна оцінити його ключові характеристики. А що, якщо вони ще зустрінуться й поговорять декілька хвилин? Напевно, після цього для слабкої статі ніяких невирішених питань не залишиться.


Джерела:
1) DeBruine et al. 2006. Correlated preference for facial masculinity and ideal or actual partner’s masculinity (Pdf, 460 Кб) // Proceedings of the Royal Society of London, B. 273: 1355-1360.
2) Roney et al. 2006. Reading men's faces; womens mate attractiveness judgment track men's testosterone and interest in infants (Pdf, 160 Кб) // Proceedings of the Royal Society of London, B. Published online. doi: 10.1098/rspb.2006.3569.
3) Jones et al. 2006. Effects of menstrual cycle phase on face preference. Submitted.
4) Rhodes et al. 2003. Does sexual dimorphism in human faces signal health? // Proceedings of the Royal Society of London, B. (Suppl) 270: S93-S95.

Немає коментарів:

Дописати коментар