У роки фінансових криз все знову повертається на круги своя.
Інвестори, як і прості громадяни, згадують про золото як непотоплювану шхуну для зберігання заощаджень. Чи варто купувати його зараз і як і коли найкраще це зробити - ось головні питання, що хвилюють як мільйонера, так і домогосподарку.
Тиха гавань капіталіста
Золото стабільно дорожчає вже не перший рік, але поштовх до нових рекордів отримало саме з розвитком нинішньої кризи. Спочатку 1000, потім 1200, а потім і 1500 дол./унція в стислі терміни перестали здаватися позамежною ціною для цього дорогоцінного металу.
Коли чергова хвиля кризи загрожує накрити світову економіку, курси валют лихоманить, а зведення з російських і світових фондових бірж не вселяють оптимізму. І ринок золота в такій ситуації реагує цілком очікувано. На Лондонській біржі котирування золота давно перевалили за 1700 доларів за унцію і вчора ледь не перевищили 1800 дол. Офіційна ціна золота зараз навіть перевищує вартість платини, більш рідкісного і традиційно більш дорогого металу. Як видно, багато інвесторів вже сховалися від біржової волатильності в тихій гавані з жовтого металу, від чого і там піднімається вітерець.
При нинішньому ажіотажі навряд чи має сенс входити на ринок дорогоцінних металів - варто почекати корекції. У той же час очевидно, що золото, як і раніше, продовжує залишатися найбільш надійним активом, який збереже кровно зароблені від знецінення. Так вважає і аналітик ФК "Уралсиб" Дмитро Смолін.
"Як і раніше, вважаю, що для інвесторів США і Європи захисним інструментом залишається золото. У той же час в поточній ситуації гнатися за золотом не варто. Потрібно дочекатися стабілізації, і, можливо, ми побачимо відкат по золоту до рівня 1500-1600 дол. Це і буде вдала точка для входу на ринок, тому що фактично економічні проблеми Європи і США не будуть вирішені за три дні", - сказав експерт. Він також висловив припущення, що якщо на ринках продовжиться турбулентність, яка спостерігалася останні дні, то золото в перспективі двох-трьох тижнів може дістатися позначки в 2 тис. дол. за унцію.
Досягнення рівня в 2 тис. дол. за унцію здається цілком імовірним та аналітику Deutsche Bank Георгію Буженіце. Правда, на його думку, це відбудеться не раніше 2012 р. А Кирило Чуйко з UBS не відкидає, що золото проб'є цей рівень вже в кінці поточного року.
Експерт "БКС Експрес" Максим Лобода вважає, що нинішній стрибок - лише початок довгого шляху золота до цінових вершин.
"З дуже великою часткою ймовірності зростання золота продовжиться, а волатильність зросте - будуть корекції й, можливо, сильні, але проходити вони будуть у рамках тренду, спрямованого вгору", - упевнений експерт. "Тому, якщо ми говоримо про середньострокову перспективу (1-3 роки) або, тим більше, довгострокову (від 3 років і далі), метал можна розглядати як гарний об'єкт для інвестицій на якому рівні. І чим гірше буде в світі, тим швидше відбуватиметься зростання", - пророкує М.Лобода. Цікаво, що ціни на золото ніяк не впливають на динаміку обсягів видобутку цього металу. Цей висновок вірно і в зворотному напрямку. Як відзначає аналітик ФК "Уралсиб" Дмитро Смолін, собівартість видобутку однієї унції золота в Росії становить близько 400-500 дол. І тільки якби біржові ціни на жовтий метал крутилися біля цього діапазону, то тоді можна було б говорити про якийсь вплив.
"Того золота, яке на сьогоднішній день зберігається у фондах, центробанках, цілком достатньо для покриття попиту, тому обсяги видобутку тут значення не мають, на відміну, наприклад, від ринку нафти або зерна", - говорить Д.Смолін. А от коливання біржових активів, таких як золоті ф'ючерси, опціони, акції золотих фондів, навпаки, дуже впливають на вартість цього металу.
Саме тому інвестиції в золото, незважаючи на найбільшу надійність в порівнянні з іншими вкладеннями, все-таки не позбавлені елементів ризику.
Електронне золото для "чайників"
Але не тільки біржові гравці і експерти знають ціну золота. Смак до нього давно відчули прості громадяни. Представники російських банків відзначають, що в останні роки інтерес фізичних осіб до інвестицій у дорогоцінні метали незмінно зростає.
У цьому сегменті банки пропонують три варіанти: купити мірні злитки або інвестиційні монети (фактично придбати фізичне золото), а також відкрити металевий рахунок (тут ми маємо справу з "віртуальним" металом). Знеособлений металевий рахунок (ЗМС) - ідеальний варіант для проби своїх інвесторських можливостей. Тут потрібно мінімум витрат: як правило, такий рахунок відкривається і ведеться безкоштовно, банки встановлюють чисто символічні мінімальні розміри початкового і додаткового внесків: в деяких можна відкрити свій рахунок починаючи з 0,1 грама золота (а це всього близько 200 рублів).
"З ЗМС клієнти зазвичай починають інвестиції з невеликої суми, і, якщо справа пішла вгору, вони легко можуть додати грошей на рахунок. Крім того, вартість одного грама "віртуального" золота привабливіша з огляду на те, що в нього не закладені витрати на виробництво (будь то злиток чи монета), немає проблем зі зберіганням і транспортуванням металу", - говорить начальник відділу дистанційного банківського обслуговування департаменту роздрібного бізнесу ВТБ 24 Олена Дєхтєва.
Вона також зазначає, що цей варіант більше підходить для тих, хто хоче "пограти на ринку". ЗМС дає можливість швидко продавати і купувати золото, а при необхідності - вивести виручені кошти з рахунку. Ще один приємний бонус - за операції з дорогоцінними металами в знеособленому вигляді не потрібно платити ПДВ. Але й без кількох ложок дьогтю тут не обійдеться. Найнеприємніше - на ЗМС не поширюється система страхування вкладів. Тому, якщо Ваш вибір припав на цей інструмент, треба вибрати банк надійніший, хоча в нинішніх умовах не знаєш, чого чекати навіть від "гігантів".
Крім того, багато банків все-таки встановлюють комісії за деякі послуги, пов'язані з веденням ЗМС. Краще уважно вивчити всі умови, щоб потім не натрапити на неприємні сюрпризи. Так, приємно, що при закритті рахунку свої гроші можна отримати не тільки в банкнотах, але і в злитках, правда, не за найкращим внутрішнім курсом банку (трохи більше офіційної ціни ЦП, а часом і менше). Та й від податків не уникнути: у випадку якщо ви забираєте не гроші, а "приз" (у наш випадку - фізичне золото), доведеться сплатити ПДВ у 18%, а при знятті коштів з рахунку в будь-якому вигляді - ПДФО до 13% з отриманого прибутку. Крім того, ЗМС прив'язує вас до певного банку, і чим більше коштів на рахунку, тим менш вигідно стає їх виводити.
Туди, де трава зеленіша
Якщо ви вирішите ризикнути і вкласти свої кровні в закордонні активи, то є сенс придивитися до ETF (Exchange Traded Fund) - акцій фондів, які або інвестують в акції золотошукачів, або забезпечують свої папери фізичним золотом. Цей інструмент на Заході, особливо в США, в останні роки набув великої популярності.
У Росії подібних фондів не існує, але через брокера, що працює на зарубіжних біржах, цілком можна інвестувати в цей актив. Плюси цього інструменту насамперед у тому, що різниця між ціною купівлі та продажу до смішного мала, а значить, фіксувати прибуток можна навіть при невеликому зростанні цін на золото. На відміну від роботи з ЗМС, операції з акціями ETF можна здійснювати прямо з дому за допомогою спеціального терміналу на вашому комп'ютері.
Однак якщо вкладати невелику суму, то чимало втратите на різних комісіях. Крім того, щорічно фонд буде утримувати з вашого рахунку деякі кошти, хоч і невеликі, за послуги. Щоб не втратити свої гроші, бажано вибрати не тільки один з найбільш великих ETF, а й благонадійного брокера. До речі, деякі фонди готові обміняти свої акції на фізичне золото, але тільки якщо ви - власник досить великого пакета. Правда, для росіян ця процедура є складною.
Є й інші способи вкласти в "віртуальне" золото. Можна спробувати пограти на біржі акціями компаній-золотошукачів - як російських, так і іноземних. Котирування цих паперів досить чутливо реагують на зміну цін на золото. Але на них впливають і інші фактори, часом взагалі не пов'язані з дорогоцінними металами. Це стосується і операцій з золотими ф'ючерсами і опціонами. Тому такі інструменти підійдуть скоріше професіоналу, людині, підкованій у біржових справах. Інвестора-новачка, який знає, на які дані варто орієнтуватися і як на них реагувати, тут підстерігають неприємні сюрпризи.
Хочеш доторкнутися - плати податки
Операції з фізичним золотом відрізняються меншою оперативністю руху грошових коштів: якщо купівля-продаж через ЗМС легко проводиться всередині дня, з фізичним золотом буде більше проблем, хоча б через податки. Адже при купівлі злитка сплачується ПДВ (монети ці податком не обкладаються), а при продажу злитків або монет менш ніж через три роки після придбання - ПДФО. Тобто треба ще дочекатися, коли ціни на золото піднімуться настільки, щоб покрити ці витрати і забезпечити прибуток.
У той же час, якщо ви не хочете прив'язуватися знеособленим рахунком до банку, не збираєтеся спекулювати на біржі, а золото купуєте, щоб забезпечити собі гідну старість, то фізичний метал - найкращий варіант.
Треба сказати, що не кожен банк в Росії займається продажем дорогоцінних металів, але найбільші з них пропонують як мінімум один з варіантів вкладення у фізичне золото.
Маса найменшого злитка золота - 1 грам, він обійдеться в суму близько 2,5 тис. руб. Для порівняння: офіційна ціна 1 грама золота, встановлена ЦБ РФ на 12 серпня, - близько 1690 рублів. Тобто, банківська націнка на такий злиток буде ніяк не менше 30%. До речі, чим більший золотий брусок, тим дешевше кожен придбаний грам чистого металу, тож якщо є можливість, то краще брати оптом.
За словами О.Дєгтєвої, в деякому сенсі придбати монети навіть вигідніше: в них додана вартість на кожен грам чистого золота значно менша, ніж у злитку. Мінус у тому, що монет масою менше чверті унції (7,78 грама чистого золота для монет 999-ї проби) не так вже й багато, "найлегші" золоті монети Банку Росії якраз з цієї вагової категорії. Двома тисячами рублів не обійдешся, середня ціна популярної монети "Георгій Побєдоносець" російського Центробанку - близько 14 тисяч рублів.
Насущне питання для тих, хто купив золото - як зберігати. Особливо коли справа стосується металу "ніжної" 999-ї проби. У побутових умовах, коли важко відрегулювати температуру і вологість повітря, на золоті можуть утворитися плями (не іржа, природно, але неприємно). На м'якому золоті нескладно залишити подряпини або вм'ятини від зовсім нешкідливих дій, наприклад, якщо ви поклали монету або злиток без захисної капсули на не дуже рівну поверхню.
До речі, про капсули. Вони не герметичні, тому не захистять від плям, але вбережуть від механічних пошкоджень. По можливості золото вищої проби краще взагалі з них не витягувати.
Зазвичай банки пропонують орендувати комірки для зберігання монет і злитків для кращого збереження. "В комірках не підтримується якась особлива температура і вологість. Вона звичайна, але постійна. Саме такі умови потрібні для "примхливого" чистого золота, яке насилу переносить перепади", - пояснює Олена Дєхтєва з ВТБ 24.
Значно простіше зберігати монети 900-ї проби, але Банк Росії таких тепер не випускає. А оскільки тираж подібних монет ЦБ не поповнюється, їх вартість дещо вище "Побєдоносців", карбування яких ще триває. Альтернатива - монети іноземних центробанків, але їх дещо складніше і купити, і продати.
Звісно, "пошарпані" злиток чи монета не перетворюються на "сміття", але при викупі вони коштуватимуть дешевше, ніж "ідеальні". Подряпини і потертості можуть "полегшити" шматок дорогоцінного металу, тому в банку при купівлі золото зважать і заплатять вам за фактичну масу, а не за зазначену в сертифікаті. А неабияк зіпсовану інвестиційну монету можуть взагалі не прийняти, якщо маса чистого золота в ній відрізняється від визначеної в сертифікаті більш ніж на 0,1 грама.
Завжди в ціні
Який би спосіб не був обраний, створення власного золотого запасу має сенс. Так, в умовах нестабільної економічної ситуації золото дорожчає як захисний інструмент, в умовах стрімкого зростання - разом з іншими ринками. А це означає, що є хороший шанс зберегти свої заощадження, а якщо пощастить - то ще й примножити їх.
Джерело
Немає коментарів:
Дописати коментар