12 серп. 2011 р.

За останні 100 років долар знецінився у 22,7 раза

05. 04. 2011, Марина МОРОЗ, Експрес

Сто рокiв тому за один долар можна було купити 63 кiлограми картоплi (за курсом валют 
та спiввiдношенням тогочасних цiн), 50 рокiв тому -- уже 8 кiлограмiв картоплi, а сьогоднi
-- трохи бiльше як кiлограм бульби. 


За останні 100 років роки долар знецінився у 22,7 раза
1 квiтня -- не лише День Сміху чи Дурня, але й День народження долара. Саме цього дня 1778 року нью-орлеанський бiзнесмен Олiвер Поллок придумав вiдомий знак долара -- $. 

За однiєю з версiй, лiтера "S" була взята з iспанської монети песети, а двi паралельнi палички символiзували Геркулесовi стовпи, на якi "спирається" державний герб Iспанiї. 

А що вiдбуватиметься iз "зеленим" у майбутньому, "Ескпрес" поцiкавився в Олександра Жолудя, економiста.


-- Як взагалi з'явився долар? Чому вiн дорiвнював тодi та що вартує зараз?

-- Загалом, слово "долар" є набагато давнiшим вiд самої грошової одиницi США. Примiром, цим англiйським словом  у часи середньовiччя називали дуже популярну європейську монету --  талер, яку почали карбувати в 1518 роцi. З часом ним стали позначати не лише талер, але й iспанське песо i португальський реал -- цi грошi були в обiгу в британських колонiях Пiвнiчної Америки, що згодом перетворилися на Сполученi Штати.

У будь-якому разi, саме США стали першою державою, що використала
термiн "долар" для позначення нацiональної грошової одиницi. Наприкiнцi XVIII -- на початку XIX столiття доларом почали вимiрювати вагу срiбла, а згодом i золота. Коли Федеральна резервна система США визнала долар єдиною грошовою одиницею, його вартiсть була такою: 20 доларiв за унцiю (31,1 грама) золота. А, наприклад, пiд час Великої депресiї, щоби зупинили дефляцiю, у населенння скуповували золото по 35 доларiв за унцiю.

Щодо нинiшньої його вартостi, то вона становить 1400 доларiв за унцiю золота, хоча цей показник постiйно коливається.

А скажімо 100 років тому,  у 1910 роцi один мiльйон доларiв за купiвельною спроможнiстю був еквiвалентний сьогоднiшнiм 22,7 мiльйона.

-- Яка нинi кiлькiсть доларiв у свiтi?

-- За виробництво, поширення та облiк цiєї грошової одиницi вiдповiдає
Федеральна резервна система США -- своєрiдний центральний банк Сполучених Штатiв. За даними тамтешнього мiнiстерства фiнансiв, станом на 30 вересня 2006 року в свiтi було 971 мiльярд 922 мiльйони 146 тисяч 480 доларiв, причому майже половина з них -- поза межами Америки. Вiдповiдно, на кожного жителя Землi припадало по 150 доларiв. А з 23 березня 2006-го ФРС США перестала публiкувати данi про кiлькiсть доларiв, що є в свiтовому обiгу...

Джерело 

Конец эпохи доллара  (фильмы)

Немає коментарів:

Дописати коментар