Друк
Чемпіонський вихід. Віталій Кличко на з'їзді своєї партії 1 серпня
У парламентській гонці Віталій Кличко спирається на друзів, соратників по Київраді і бізнесменів переважно із заходу і півночі України
Партія УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) бере участь у парламентських виборах вперше. Позиціонується в якості третьої сили та альтернативи для тих, кому вже набридла об'єднана опозиція Тимошенко-Яценюка. Віталій Кличко і його команда, що йде в Раду за широкою спиною боксера, стверджують, що вони - свіжа кров і нові обличчя української політики. За словами лідера, його люди здатні якісно змінити політичну карту країни і життя українців. Редакція ЛІГАБізнесІнформ вивчила передвиборчий партійний список і з'ясувала, хто ці люди, які, як стверджує їхній лідер, можуть щось змінити. Згідно з останніми даними соціологів, УДАР на виборах може розраховувати на 8-12% голосів виборців. Тобто прохідними в списку Кличка можна вважати близько 35-40 місць.
Перша десятка: чемпіон, спікери, кум
УДАР довгий час не міг похвалитися впізнаваними персонами, за винятком лідера. Але незадовго до виборчої кампанії такі з'явилися, і відразу в голові списку. Те, що деякі з цих людей майже або зовсім не мають відношення до партії або її становленню, укладачів списку, схоже, не хвилювало.
Отже, під № 1 УДАРу йде сам чемпіон світу з боксу, гордість нації і вже кілька років як політик Віталій Кличко . Віталій раніше неодноразово заявляв про те, що є ще й основним спонсором своєї політсили.
№ 2 - 52-річна українська письменниця Марія Матіос, який раніше не виявляв себе в публічній політиці, проте заслужила репутацію націонал-патріотичного діяча. У 2011 році Матіос заявила про політичне переслідування з боку Генпрокуратури. За словами письменниці, з продажу намагалися вилучити її свіжий роман "Вірвані сторінки з біографії".У список її запросив особисто Кличко. Присутність поруч з лідером партії відомої патріотки має посилити імідж опозиційності особливим посилом пронаціоналістіческому виборцю, поглядають у бік Свободи або Батьківщини .
Поява під № 3 у списку Кличка екс-глави СБУ Валентина Наливайченка багатьох прихильників УДАРу здивувало, деяких - обурило. Зовсім недавно він був головою політради Нашої України , потім планував почати кампанію кандидата-мажоритарника в одному із західних округів і лише за тиждень до оголошення остаточного списку приєднався удар. Коментуючи появу Наливайченко в першій п'ятірці, Кличко сказав просто: "Він людина професійна, з світоглядом і баченням майбутнього України, які збігаються з нашим". На посаді глави СБУ Наливайченко запам'ятався як людина Віктора Ющенка , не тільки активно пробуджують національну пам'ять українців розсекреченням архівів спецслужби, але й підтримував президента в його постійних конфліктах з Юлією Тимошенко . У ударів Наливайченко відведена роль одного із спікерів, досвід публічних дебатів у нього є.
Здобула популярність в дні податкового Майдану кінця 2010 року громадський діяч, захисник прав підприємців Оксана Продан виявилася четвертою в списку. На користь кандидатури керівника організації "Фортеця" говорить репутація фахівця в непростих відносинах бізнесу і держави, позитивний медіа-образ і відсутність політичного компромату.У роки прем'єрства Тимошенко очолювала раду підприємців при Кабміні. За даними ЗМІ, Продан має відношення до підприємства Укртранс-Чернівці, що припускає посильний внесок до бюджету партійної кампанії.
Замикає першу п'ятірку замглави партії і керівник передвиборчого штабу УДАРу 43-річнийВіталій Ковальчук . Це фактичний керівник партії, він ледь не особисто формував список, вів переговори з потенційними кандидатами. Партійна казна теж в його руках. Через ролі Ковальчука виникали питання про те, наскільки Кличко володіє ситуацією в своїй же партії.До недавнього часу не брав участі в публічній політиці, Ковальчук користується репутацією професійного апаратника і ефективного менеджера. До 2005 року глава штабу УДАРу керував компанією Укрнафтопродукт, а в 2007-2010 рр.. був заступником голови Голосіївської райдержадміністрації Києва.
Нардепу Ірині Геращенко (№ 6), екс-міністру фінансів Віктору Пинзенику (№ 7) та експерту Центру Разумкова Павлу Розенко (№ 10) теж дісталася роль партійних спікерів. Геращенко, екс-глава прес-служби президента Ющенка, і Розенко, колишній перший заступник міністра праці і член партії "За Україну!" , в команді Кличка з'явилися недавно. З Пинзеником чемпіона пов'язують парламентські вибори 2006 року, на яких блок ПОРА-ПРП з Кличком під № 1 у списку не подолав 3-відсотковий бар'єр. Крім Пинзеника, в списку УДАРу є й інші колишні представники помаранчевої партії Реформи і порядок (ПРП), яка другі вибори поспіль йде в Раду з тимошенківської Батьківщиною і яку тепер очолює не Пинзеник, аСергій Соболєв .
Під № 8 стане депутатом 31-річна Наталя Агафонова, про яку відомо лише те, що вона податковий консультант ТОВ Нестле Україна. І, за даними Центрвиборчкому, безпартійна.Яке відношення вона має до ударів - незрозуміло.
№ 9 у списку - кум Кличко, його заступник по партії, віце-президент Федерації боксу Києва та великий бізнесмен (співвласник порталу ukr.net і ресторатор) 39-річний Артур Палатний.У його біографії на сайті УДАРу відзначено, що з 2004 року він - доцент кафедри спортивних дисциплін Переяслав-Хмельницького педуніверситету, який у середині 1990-х закінчили і брати Клички, і сам Палатний. Він теж, як і глава штабу Ковальчук, уповноважений вести партійні переговори і контролювати доступ до тіла лідера.
УДАР в силу місця народження і молодого віку ще не позбувся шлейфу столичної партії. Кістяк прохідній частині списку Кличка складають його соратники по фракції Київради
З толічная квота
УДАР в силу місця народження і молодого віку ще не позбувся шлейфу столичної партії.Кістяк прохідній частині списку Кличка складають його соратники по фракції Київради, що набила кулаки з війні з молодою командою тепер уже колишнього мера Києва Леоніда Черновецького .
№ 11 - Наталія Новак. Разом з головою штабу Ковальчуком, другом і радником палатних вона вважається особистої опорою Кличко в політиці, премудрості якій даються Віталію нелегко. Новак активний депутат фракції в Київраді, партійний адміністратор і, подейкують, автор більшості текстів, що публікуються в ЗМІ від імені Кличка. У УДАР Новак прийшла з ПРП Пинзеника.
№ 12 - Роман Романюк, голова правління благодійного "Фонду правоохоронних органів столиці", депутат Київської облради. Це попередник Кличко на посаді глави партії УДАР, яка народилася завдяки бюрократичної мутації партії Нова країна. А Нова країна ще раніше була партією Європейська столиця, очолював яку відомий бізнесмен і приятель Кличко Лев Парцхаладзе .
№ 13 - Валерій Карпунцов, юрист, депутат Київради, представник УДАРу в Центрвиборчкомі.У минулому - глава юрдепартаменту Нашої України. Зараз курує юридичний напрямок роботи партії Кличка і її фракції в столичній раді.
№ 14 - Микола Паламарчук, генерал-полковник міліції, пенсіонер і безпартійний, депутат Київради. Більше відомий в Криму. Перед виходом на пенсію обіймав посаду заступника міністра внутрішніх справ - начальника ГУ МВС України в АРК. У бутність керівником міліції півострова за ним закріпилося прізвисько "залізний дроворуб" - нібито наказав спиляти дерева і встановити велику металеву огорожу навколо будівлі главку.
№ 16 - Марія Іонова, депутат Київради. У партії відповідає за міжнародні зв'язки і рекламу.За даними ЗМІ, дружна з дружиною третього президента України - Катериною Ющенко , яка й познайомила іонів з Кличком. У роки правління Віктора Ющенка Іонова працювала в службі протоколу Секретаріату президента.
№ 32 - Валерій Іщенко, підприємець, депутат Київради. За інформацією ЗМІ, власник безлічі МАФів у Дарницькому районі Києва, до законності встановлення деяких з них у влади виникають питання.
№ 34 - Ростислав Павленко. Відомий політтехнолог сьогодні співпрацює з Кличком, член його партії. У минулому був керівником служби Секретаріату президента Ющенка, але звільнився через Віктора Балоги : глава Секретаріату запідозрив у Павленка в страшному гріху - лояльному ставленні до БЮТ і його лідеру. На президентських виборах-2010 Павленко був в команді Арсенія Яценюка , а на парламентських виборах-2002 брав участь у кампанії Команди озимого покоління - невдалого політичного проекту мільярдерів Віктора Пінчука та Валерія Хорошковського .
До речі, слід олігарха простежується ще на одній позиції списку УДАРу. Під № 31 у Раду іде Ольга Бєлькова, менеджер проектів компанії EastOne , а в минулому - директор з міжнародних проектів Фонду Віктора Пінчука. Нагадаємо, що ще одна співробітниця ЕastOne - директор департаменту по взаємодії з держорганами Лариса Мельничук - балотується в парламент за списком Партії регіонів (під прохідним № 67). Схоже, зять екс-президентаЛеоніда Кучми , незважаючи на зовнішню відстороненість від політики, має види на кілька депутатських мандатів (незалежно від партійної прописки їхніх господарів).
Колишні бютівці
У прохідній частині списку Кличко опинилися четверо колишніх соратників Юлії Тимошенко .Що йде під № 21 Геннадій Ткачук, за повідомленнями ЗМІ, контролює кілька вінницьких ринків, зокрема, найбільший ринок регіону "Юність-2". А за даними ЦВК, він - головний юрист ТОВ АЯГіК. Сьогодні Ткачук очолює обласну організацію УДАРу. До 2007 року керував осередком Батьківщини, але був виключений з фракції міськради і партії у зв'язку із заявами вінницьких бютівців про причетність Ткачука до переділу комунальної землі власності, а також в неетично стосовно до соратників.
№ 25 у списку - голова Тернопольскоой обласної організації УДАРу, віце-президент Федерації бодібілдингу України, багаторазовий чемпіон та бізнесмен Ігор Побер. У 2009 році відповідав за розвиток спорту в регіоні на посаді начальника профільного управління Тернопільської облдержадміністрації. У політиці Побер запам'ятався тим, що, пройшовши до облради за списками БЮТ в 2006 році, незабаром посварився з партійним керівництвом і разом з іншими бізнесменами залишив фракцію.
№ 26 - Володимир Курінний, народний депутат V скликання від БЮТ. Виходець з ПРП, працював на партію Пинзеника в Одеській області. У 2007 році, коли запахло достроковими парламентськими виборами, відмовився скласти депутатські повноваження, за що одним з перших в українській політиці отримав клеймо "тушка" від керівництва БЮТ.
№ 40 - Віталій Чепінога. Багаторічному спічрайтерів Тимошенко, особі, наближеній до екс-прем'єра, і нардепу-бютівцю не знайшлося місця в списку об'єднаної опозиції. У списку партії Кличка Чепінога теж не гарантований мандат наступного парламентського скликання, але незначні шанси все ж є.
У прохідній частині списку УДАРу відведено місце для регіональних лідерів партії. Що впадає в очі: партія представлена людьми переважно з Західної України
Товариші на місцях
Крім Ткачука та забирай, в прохідній частині списку УДАРу відведено місце і для інших регіональних лідерів партії. Що впадає в очі: партія представлена людьми переважно із Західної України. З центру, з півдня і сходу в прохідній частині списку - всього пара чоловік.
В обмін на місце у списку регіональні лідери відповідають за результати виборів на ввірених їм територіях. Як правило, ці кандидати - відомі місцеві підприємці, здатні організувати і профінансувати діяльність партії в регіоні.
№ 18 - голова Рівненської обласної організації, підприємець Віталій Чугунніков. Він входить в список "Топ-20 рівнян - творців Незалежності" за версією місцевих ЗМІ.
№ 19 - Валерій Пацкан, виходець із все тієї ж ПРП Пинзеника, голова Закарпатської обласної парторганізації УДАРу. У недавньому минулому - банкір, зараз - керівник компанії - офіційного дистриб'ютора Тoyota в Закарпатській області - ТОВ Карат Мотор.
№ 20 - Ярослав Гінка, голова Львівської обласної партійної організації, депутат облради від УДАРу. Активний громадський діяч і підприємець, голова правління ВАТ Пансіонат "Золотий Лев". 31-річний Гінка визнаний кращим політиком Львівській області місцевими ЗМІ. Під час помаранчевої революції був у лавах партії ПОРА, завдяки якій і завів корисне знайомство з Кличком.
№ 22 - Рустам Рауп, керівник Житомирської обласної парторганізації. Займається бізнесом у сфері телекомунікації та реклами (директор ТОВ Медіум-ТВ), що має стати козирем у передвиборній кампанії партії Кличка в регіоні.
№ 23 - Роман Чернега, голова Івано-Франківської обласної організації УДАРу та фракції партії в облраді. Адвокат і приватний підприємець. У політику прийшов з нафтобізнесу - в 2007-2011 рр.. обіймав керівні посади у місцевій філії компанії Укрнафта, що належить мільярдерові Ігорю Коломойському .
№ 24 - Олександр Корнійчук, голова Хмельницької обласної партійної організації. Займається агробізнесом, власник компанії кобудо в Старокостянтинівському районі області.
№ 27 - Юрій Савчук, голова Волинської обласної парторганізації. Савчук - заслужений тренер України з боксу, віце-президент футбольного клубу "Волинь" (Луцьк), контрольованого Ігорем Палицею. До речі, нардеп Палиця - представник бізнес-групи Коломойського і кандидат-самовисуванець (в окрузі на Волині), якого вважають лояльним до Парії регіонів .
№ 28 - Павло Рябікін, голова Миколаївської обласної організації УДАРу. Один з найбільш цікавих персонажів в списку Кличка. Народний депутат III та IV скликань. Був членом СДПУ (о) і Демсоюзу. У парламенті перебігав по фракціям Єдина Україна, Народовладдя, Демократичні ініціативи, Центр і Наша Україна. Екс-заступника міністра транспорту і зв'язкуЄвгена Червоненка . За даними ЗМІ, Рябікін впродовж останніх дев'яти років володіє юридичною конторою, офіс якої знаходиться в Швейцарії. Фірма нібито займається обслуговуванням українських компаній, які розміщують кошти на рахунках зарубіжних банків.
№ 29 - Сергій Аверченко, керівник Чернігівської обласної партійної організації. Власник виробничо-торгового комплексу Аврора, створеного на базі місцевої текстильної фабрики.Член наглядової ради Фонду соцстрахування України по безробіттю. Глава правління обласного об'єднання роботодавців. Депутат Чернігівської міськради.
№ 30 - Роман Ванзуряк, голова Чернівецької обласної організації УДАРу. У 2010 році на виборах до місцевої ради йшов від партії УСДП (нині - партія Наталії Королевської Україна - Вперед!). Колишній митник. За даними ЦВК, тимчасово не працює.
№ 33 - Олександр Мочков, глава кримської республіканської парторганізації, директор ТОВ КримІнвест груп XXI століття. Відомий на півострові завдяки скандальним будівництвах, його називають місцевим земельним магнатом.
№ 35 - Анатолій Ревенко, голова Кіровоградської обласної організації УДАРу. Багаторічний заступник губернатора області. У 2007-2008 рр.. виконував обов'язки губернатора. Не приховував, що пропозицію очолити регіон отримав від глави Секретаріату президента Балоги. На президентських виборах 2004 року очолював кіровоградський штаб Ющенка.Раніше був головою облорганізації Народного Руху України.
Спірні особи
Попадання в прохідну частину списку Сергія Куніцина (№ 15) і Едуарда Гурвіца (№ 17) викликало 1 серпня подив у делегатів партійного з'їзду, які стверджували остаточний перелік кандидатів. Схильність до політичних міграціям екс-прем'єра Криму, соратника президента Кучми, в недавньому минулому заступника голови Єдиного центру Куніцина не в'яжеться з іміджем опозиційної партії, який хочуть закріпити за УДАРом. А якщо ще врахувати, що Куніцин - гендиректор ФК "Таврія", власник якого - мільярдер Дмитро Фірташ, а почесний президент - нинішній кримський прем'єр-регіонал Анатолій Могильов , то здивування рядових членів УДАРу зрозуміти нескладно.
Гурвіц, колишній мер Одеси, програвши останні міські вибори регіоналу Олексію Костусєву , досі числиться головою фракції Фронту змін в Одеській міськраді. Тим не менш, він опинився в списку УДАРу, а не об'єднаної опозиції. У різні роки Гурвіца пов'язували з Павлом Лазаренком , з Тимошенко, Ющенко і навіть з Дмитром Корчинським і УНА-УНСО.
До речі, на відміну від партійного списку, за мажоритарним учасники з'їзду провели певну люстрацію. Наприклад, виключили кандидатуру екс-міністра енергетики часів президентства Кучми і Ющенка Івана Плачкова .
Якщо УДАР виявиться виробником тушок, виборців очікує розчарування, порівнянне із розчаруванням у Ющенка
Опозиція чи постачальник тушок?
Важко припустити, що повинно відбутися в найближчі пару місяців, щоб УДАР не потрапив до Верховної Ради. Рейтинг партії, левова частка якого припадає на спортивну популярність Кличко, до виборів або залишиться на нинішній позначці в 8-12%, або трохи підросте - з урахуванням очікуваної перемоги Віталія Кличка на боксерському рингу над Мануелем Чарр 8 вересня.
Аналіз показує, що УДАР не можна назвати від початку до кінця "списком нових осіб". Деякі кандидати, які йдуть до парламенту разом з Кличком, встигли гарненько наслідити в політиці. Більшість же з тих, кого теоретично можна вважати молодим і перспективним, - регіональні підприємці, поведінка яких у Раді непередбачувано. До того ж, є підстави вважати, що до списку потрапили кілька протеже мільярдерів, поведінка яких, навпаки, занадто передбачувано. Особливо, якщо перша скрипка в новому скликанні дістанеться Партії регіонів. Традицію тушкування у Верховній Раді ніхто не відміняв. Дивлячись на прохідну частину списку, не можна поки що назвати УДАР і партією всієї України.
До того ж, відносини Кличко і його людей з умовними союзниками по опозиції не виглядають теплими ні зараз, ні в перспективі. Багато "ударники" зхлестнуться в одномандатних округах з кандидатами від Батьківщини і Свободи, а боротьба за одного й того ж виборця чревата потоками компромату та іншими погано пахнучими політтехнологіями, після застосування яких залишиться багато образ і скривджених. Якщо Кличко зможе, як пообіцяв, утримати в опозиційній ніші людей, відповідальність за яких взяв особисто на себе, українці стануть свідками перетворення великого спортсмена в серйозного політика. Якщо УДАР виявиться виробником тушок, виборців очікує розчарування, порівнянне із розчаруванням у Ющенка. А що прозвучала на з'їзді присяга - не тушковатися з регіоналами і їхніми сателітами - залишиться лише набором пафосних фраз.
Немає коментарів:
Дописати коментар