Міжнародна організація праці у звіті "Змусити ринок працювати на робочі місця" повідомляє про збільшення кількості безробітних у світі і попереджає про можливі соціальні заворушення, пов’язані із відсутністю роботи.
За даними МОП, три чверті розвинених країн та половина із країн, що розвиваються, нині мають уповільнення темпів зростання кількості робочих місць або ж їх скорочення.
Причинами цього є як поганий фінансовий стан підприємств, які за умов кризи не можуть створювати нові робочі місця, так і заходи з бюджетної економії, запроваджені у багатьох країнах світу задля подолання боргової кризи.
"У нас є невеличке "вікно можливостей", коли ми ще можемо вдатися до кроків, аби запобігти зростанню безробіття із подвійною швидкістю", - заявив Реймонд Торрес, директор Міжнародного інституту праці, що здійснював дослідження для МОП.
За підрахунками експертів МОП, аби впродовж наступних двох років можна було повернутися на докризовий рівень зайнятості, у світі треба було б створити 80 мільйонів нових робочих місць, тоді як насправді через уповільнення світової економіки кількість робочих місць зросте хіба що на половину від потрібного.
Крім того, дослідники звертають увагу на високий рівень соціальної напруги на тлі високого безробіття і попереджають про можливі заворушення.
Зокрема, із 118 країн у 45 країнах такі очікування є досить високими. При цьому, ця проблема більше стосується країн із розвиненими економіками, особливо ЄС, а також арабських країн, і меншою мірою країн Азії та Латинської Америки.
У 69 із 118 країн світу спостерігається зростання кількості тих, хто відчуває погіршення умов життя. Понад половина опитаних у розвинених країнах заявляють про відсутність "гідної" роботи чи незадоволення тією роботою, яку мають. У Греції, Італії, Португалії, Словенії та Іспанії кількість таких осіб перевищує 70%.
Одночасно із цим європейська статистична агенція повідомила про те, що рівень безробіття у ЄС за підсумками вересня досяг рекордного рівня у 10,2%.
У тіньовій економіці і безробіття - приховане
В Україні ж, за офіційними даними, рівень безробіття є поки що нижчим: за даними Державної служби зайнятості, воно складає 8,2% за підсумками вересня.Проте дані про абсолютну кількість безробітних дещо різняться. Так, за інформацією Держкомстату, кількість безробітних в Україні на кінець вересня складала 404,5 тисяч осіб. Це трохи менше у порівнянні із понад півмільйоном безробітних на початок року.
Водночас за даними Державної служби зайнятості, із 20 мільйонів 247 тисяч українців, зайнятих економічною діяльністю, безробітними були 1 мільйон 810 тисяч осіб. Якщо ж врахувати, що кількість економічно активного населення в Україні перевищує 22 мільйони осіб, то відсоток безробітних перевищує 10%, які за європейськими стандартами вважаються критичними.
Утім, оглядачі звертають увагу і на таке явище, як "приховане" безробіття.
За підрахунками Національного форуму профспілок України, реальна кількість безробітних в Україні перевищує 2 мільйони осіб, якщо, наприклад, враховувати підприємців, які після ухвалення нового Податкового кодексу не закрили свій бізнес через складну процедуру ліквідації, а просто фіксують "нульовий прибуток".
Крім того, як каже голова форуму Мирослав Якибчук, треба враховувати і ті мільйони українців, що працевлаштувалися за кордоном.
Джерело
Немає коментарів:
Дописати коментар