31 жовт. 2011 р.

Українці помирають раніше за європейців

26.10.2011, Роман Лебедь, "Укр. служба БіБіСі"

Населення Землі сягає позначки 7 мілдьярдів і продовжує зростати. За прогнозами, впродовж наступних 60 років кількість людей збільшиться до 9,5 мільярдів людей. 

Водночас, кількість українців постійно зменшується на тлі загального світового приросту. За роки незалежності населення України, згідно зі Статистичною службою, зменшилося на шість мільйонів і нині становить приблизно 45 мільйонів.Чому так відбувається, кореспондент bbc.ua поцікавився у директора Інститут демографії та соцільних досліджень імені Птухи Елли Лібанової.

BBC Україна: Чому населення України зменшується?


Е. Лібанова: Меншає не тільки українців, стає менше представників всієї європеоїдної раси в цілому.

На загал доволі швидко зростає населення африканських, а також низки азійських та латиноамериканських країн. Там досі зберігається високий рівень народжуваності.

Тим часом, в усіх без винятку європейських країнах народжуваність не забезпечує навіть простого відтворення населення. Тобто, народжується менше, ніж потрібно, щоб покоління батьків чисельно замістилося поколінням дітей. Кожне наступне покоління хоч трішечки, але менше за попереднє.

А в таких країнах, як Україна, Росія, Білорусь, Сербія, Румунія, Болгарія, тобто, практично в усіх країнах Східної Європи, міграційний приплив або є доволі маленьким, або взагалі його немає. Водночас, навпаки, є відплив населення. Тобто, населення скорочується.

Втім, в Україні якраз ситуація не найгірша. Гіршою нині вона є, скажімо, в Болгарії. Принаймні ми очікуємо там дуже серйозні негативні зміни.

А в Україні так, як у всій Східній Європі. Однак, проблема нашої країни полягає не стільки в скороченні населення, скільки у високій передчасній смертності. Тому, в середньому від усіх причин смерті українці вмирають на 12-13 років раніше, ніж представники інших європейських країн.

BBC Україна: Виходить, що кількість населення не залежить ані від рівня життя, ані від медицини? Яке тоді цьому пояснення?

Е. Лібанова: Впливають інші речі. Впливає те, що діти, по-перше, перестали бути економічно необхідні, тому що господарська діяльність родини не залежіть від чисельності дітей. По-друге, діти перестали бути страховкою на старість, тому що є ціла система забезпечення людини на схилі років.

По-третє, вартість виховання, освіти, догляду за дітьми постійно зростає з різних причин. Зростає вартість послуг. Четверта причина – високий рівень освіти жінок, взагалі їх емансипація.

П’яте – смертність немовлят є дуже низькою, і дитина, яка народилась, скоріше за все, буде жити доволі довго. Раніше народжували багато дітей тому, що багато вмирало в дуже ранньому віці. Зараз такої "страховки" вже немає.

BBC Україна: Очевидно, що обличчя планети уже змінюється, а невдовзі зміниться ще більше. Європеоїдної раси стає все менше. А які зміни у зв’язку з цим можуть відбутись в Україні?

Е. Лібанова: Такі самі, як і в усьому світі. Україна – не ізольована територія, світ глобалізується, міграційні потоки ми не зупинимо, що б ми не робили. Тому, безперечно, сюди будуть приїздити люди з різних країн світу. Переважною мірою, приїздитимуть звідти, де рівень життя нижчий за український, і заробітна плата нижча за українську, умови життя гірші, де менш безпечно і таке інше.

Бі-Бі-Сі: Як потрібно ставитися до цих прогнозів?

Е. Лібанова: Спокійно. Готуватися, готувати населення, адаптувати політику, розробляти відповідні заходи аби цих людей адаптовували, щоб вони не перетворювалися на криміногенний осередок.



Джерело

Зворотній бік толерантності, або пусти свиню за стіл, а вона і ноги на стіл

Немає коментарів:

Дописати коментар