18 квітня 2011 року, Інтернет-версія газети "Галичина"
«Продается архив штаба УПА (Украинской повстанческой армии)» — таке оголошення мовою оригіналу з’явилося минулої неділі в інтернет-магазині Еmarket.ua. «Близько 3,5 тис. сторінок, серед яких 6 наказів командувача Романа Шухевича, звіти про діяльність, протоколи і списки», — уточнюється далі, і для більшої переконливости поміщено й світлину складених стосом, заввишки з півметра, документів. Продавці, які, ймовірно, проживають у Львові, просять за архів УПА 500 тисяч гривень.
Директор львівського музею «Тюрма на Лонцького» Руслан Забілий, до якого зверталися посередники власників цих документів, розповів, що папери випадково потрапили до рук так званих «чорних» археологів, які проводили розкопки в лісовому масиві у Львівській області. «Вони шукали техніку і зброю часів Другої світової війни, а знайшли ці папери», — каже Забілий.
Торік «чорні» археологи телефонували і до Центру досліджень визвольного руху у Львові й пропонували продати ці папери за 250 тисяч, повідомив пресу директор центру Василь Стефанів.
— Звичайно, таких грошей ми заплатити не могли, — каже директор центру. — Насправді така ціна за документи УПА значно завищена. Їх максимальна вартість п’ять–шість тисяч гривень. У колекціонерів мають попит мистецькі речі — підпільні гроші, нагороди УПА або дереворити художника, члена ОУН Ніла Хасевича.
Історики заявляють, що в документах немає принципово нових відомостей про діяльність УПА, однак підкреслюють, що вони повинні належати державі. За словами Р. Забілого, «для істориків важливий кожен папір», а нинішні торги власників архіву неприйнятні: «Багато років тому люди своїми життями платили за ці документи, так що спекулювати ними просто аморально. Весь архів має бути власністю держави, а не приватних осіб».
Колишній глава архіву СБУ, дослідник історії повстанського руху Володимир В’ятрович зі Львова на своїй персональній сторінці у Facebook висловився про продаж архіву УПА категорично: «Сволота на крові героїв заробляє гроші». В‘ятрович вважає, що держава повинна конфіскувати архів, а його власників притягнути до відповідальности.
«Чорні» археологи щороку, як стверджує В. Стефанів із Центру досліджень визвольного руху, знаходять чотири-п’ять комплектів документів УПА:
— Це переважно звіти чи пропагандистські матеріали кінця 40-х — початку 50-х років. Їх ховали в лісах неподалік від повстанських криївок. Запаювали в металеві бідони й закопували на два–три метри. «Упівці» сподівалися, що зі здобуттям Україною незалежности зможуть передати ці документи в архів. Торік біля Золочева селяни знайшли такий бідон і безкоштовно передали нам. Тепер цей золочівський архів перебуває на реставрації. Ще одні «чорні» археологи відкопали бідон біля Стрия. Просили за документи 120 тисяч гривень.
Немає коментарів:
Дописати коментар