16 черв. 2012 р.

ВМС України: життя чи виживання?

2 липень, 2010 p, Олександр Шталтовний для Бі-Бі-Сі, Севастополь

У Севастополі розпочинаються урочистості з нагоди професійного свята працівників морського і річкового флоту та військовослужбовців Військово-Морських Сил України. Попри свято, експерти передрікають українським ВМС занепад, а ЧФ Росії «друге дихання».

Флот

Об'єднати свята цивільних та військових моряків в одне, що тепер офіційно зветься День флоту України, було вирішено ще за президентства Віктора Ющенка. Він також прагнув відокремити українське флотське свято від російського -- Дня ВМФ РФ, що протягом десятиліть проводиться в останню неділю липня одночасно на чотирьох флотах Росії.

Лейтенантам - погони та …2 тис. гривень
Поки у військово-морській академії завершуються останні репетиції урочистої церемонії випуску молодих офіцерів, на флоті очікують, що 4 липня президент України особисто вручить лейтенантам їхні перші погони та морські кортики. Більш досвідчені офіцери і розраховують на більше - на квартири. Коли ж уривається терпець, дружини морських офіцерів телефонують Віктору Януковичу просто у севастопольський телеефір.
Одна така жінка повідомила Віктора Януковича, що зарплатня її чоловіка складає 2 тис. гривень на місяць. Маючи двох дітей та не маючи житла, подружжя змушено знімати квартиру. У прямому ефірі жінка запитала, «Коли в Україні зміниться ставлення до армії та до її офіцерів?»
«Ви знаєте, це, звичайно неприпустимо. Те, що ми маємо сьогодні у наших збройних силах, це проблема, яку ми будемо вирішувати не один рік. Але держава зобов'язана забезпечити офіцера, як мінімум, службовою квартирою, на початку служби, яка після завершення служби, повинна стати власністю офіцера», -- сказав на місцевому телебаченні Віктор Янукович.
Через соціальну незахищеність та відсутність перспектив технічного переозброєння ВМС, молоді офіцери йдуть з флоту. Досвідчені ж, рахують місяці до завершення, по суті, примусового контракту із оборонним відомством та до мінімального пенсійного віку.

Здобутки
На флоті є і добрі новини.
Намітилось якесь пожвавлення у морській авіації, тримається морська піхота, іноземну технічну допомогу отримали флотські рятувальники, потроху переозброюються органи управління - штаби. Але всім їм бракує практики.
І головне -- старіє радянська зброя, у тому числі і кораблі.

Флот

Втрати
Експерт центру армії, конверсії та роззброєння Михайло Самусь каже, що без реального та системного переозброєння, особливо за проголошеної позаблоковості, Україні буде важче тримати зазіхання на її економічну морську зону.
«Наведу єдину цифру: 2011 рік - це останній рік, коли українські збройні сили, за збереження нинішньої негативної тенденції зможе якось відповісти навіть на провокацію. Далі - повний розвал. Бо завершуються всі ресурси всієї військової техніки, яка в нас є, включаючи і військово-морські сили», -- каже експерт.
Тим часом на флоті пишаються періодичною участю ВМС в антитерористичній операції НАТО «Активні зусилля». І це, на думку експертів, дійсно великий середземноморський успіх українців, але за умови реалізації плану щодо повної інтеграції із силами Альянсу.
Після ж перекреслення північноатлантичних перспектив України та її зближення з Росією, участь ВМС в патрулюваннях поблизу грецького острова Кріт, на думку спостерігачів, втратила практичний сенс і перетворилась на замилювання очей Брюсселю, якого керівництво України насправді не хоче дратувати зближенням з Росією.
Справді для моряків залишився ще один сенс -- долати піратство. Але депутат Верховної Ради Криму Єфім Фікс визнає, що Україна не спроможна приєднатись до російських кораблів, що разом із натовцями висліджує піратів поблизу Сомалі.
«Коли країни, дійсно серйозні країни відряджають свої кораблі до Сомалі захищати судноплавство від піратів, Україна не може відрядити туди хоч щось. Хоча більше за всіх страждають саме українські цивільні моряки. Ось що турбує та викликає здивування», -- бідкається Єфім Фікс у кримському телеефірі.

Переваги для ЧФ Росії
Військові аналітики відмічають, що продовження терміну перебування ЧФ Росії в Криму була для Москви визначальною умовою для перспективного переозброєння Чорноморського флоту. Керівництво Міноборони та ВМФ Росії вже оприлюднило план оновлення корабельного складу ЧФ.
Перебуваючи у Севастополі Віктор Янукович теж обіцяв не відставати від Росії. Але спостерігачі переконані, що насправді преференції отримав саме російський «орендатор».
«Я вважаю, що український флот, що базується поруч із російським, він як мінімум не має бути гіршим. Ми не маємо ганьбити прапор нашої держави. В нас є чудові верві у Миколаєві. На щастя ми їх ще не втратили. І флот ми піднімемо, -- сказав Віктор Янукович у Севастополі.

Флот

У заручниках російського бізнесу
Натомість експерт центру армії, конверсії та роззброєння Михайло Самусь вважає, що розроблена кілька років тому програма побудови низки перспективних українських корветів може стати заручником російського бізнесу, який дуже зацікавлений у потужних українських підприємствах.
«Будуватись ці корвети будуть скоріш за все у Миколаєві. Зараз виникло питання, до речі. Чорноморський суднобудівний завод - ЧСЗ -- знаходиться у приватних руках. Завод імені 61 комунара належить державі, але він банкрот. Натомість ЧСЗ може будувати кораблі. Але є однин момент: власники ЧСЗ пов'язані із російським капіталом. Хоча вони запевнюють, що готові будувати корвети. Тут - цікавий момент, коли програма будівництва українських корветів залежатиме від російських бізнесменів», -- заключив експерт.

Замість нових кораблів - нові кашкети
Отже, побудову нових кораблів відкладено, старі у море виходять не часто, офіцери втратили патріотичні настрої 90-х, серед контрактників недобір.
Реальність є такою, що серед нового за останній рік українські моряки отримали лише нові кашкети, пошивши їх за власний кошт і дві розважальні масові акції з красномовними назвами «Українському флоту -- козацький мед» та «Масляна на флоті», під час якої у Севастополі спекли найбільший у світі млинець для моряків.

Немає коментарів:

Дописати коментар