12 лист. 2012 р.
Україна: народ зубожіє, олігархи багатіють
11.11.2012, U-News.org.ua
У чому причини успіху Ріната Ахметова та інших українських олігархів.
За даними ООН, за межею бідності в Україні перебуває майже чверть населення. У 2011 році частка українців, які витрачають на продукти харчування більше 60 відсотків сімейного бюджету, склала 41,5 відсотка. В Інституті демографії та соціальних досліджень у Києві стверджують, що цей критерій бідності в Україні відповідає рівню 2006-го року.
У то же час по рейтингах найбагатших людей за останні роки можна судити про безперервне збільшення капіталів українських олігархів. Найбагатшим українцем вважається Рінат Ахметов, власник групи СКМ, в яку входить більше 100 підприємств. Згідно рейтингу агентства Bloomberg, опублікованому 1 листопада, цей бізнесмен визнаний найбагатшою людиною на всій території СНД. Рінат Ахметов посів 38 місце серед найбагатших людей світу. Bloomberg оцінив його статки в 18,9 мільярда доларів. Як Ахметову вдалося випередити навіть ряд російських олігархів?
Хто хоче стати мільярдером?
На Україні досі триває процес первинного накопичення капіталу, заявив в інтерв'ю DW проректор Європейського університету в Києві Андрій Новак. За його словами, в Росії подібні процеси вже пройшли. Там багаті люди, навпаки, починають позбуватися від підприємств, які не приносять прибуток. Таким чином, відбувається перерозподіл промислових активів між різними бізнес-групами.
Ще одним чинником стрімкого збагачення олігархів на Україні економіст вважає непрозору приватизацію. Андрій Новак назвав як приклад бізнес-імперію олігарха Ріната Ахметова. За останні місяці вона істотно розширилася за рахунок купівлі цілого ряду стратегічно важливих об'єктів. При цьому експерт не пам'ятає, щоб на торгах були присутні інші покупці, які бажають придбати ті ж підприємства.
До того ж, за словами Новака, державні підприємства продавалися за заниженими цінами, у кілька разів. "Тепер вони оцінюються за реальною ринковою вартістю, що і збільшує статки Ахметова", - пояснив експерт. За даними агентства Bloomberg, за рік капітал цього українського олігарха збільшився на 31,5%, тобто на 4,5 мільярда доларів.
Керівник Центру соціальних і політичних досліджень "Соціовимір" Сергій Таран в інтерв'ю DW звернув увагу на той факт, що такий розвиток збігся з посиленням авторитарних тенденцій на Україні. На тлі змін політичної ситуації і структури влади "давній" спонсор Партії регіонів Ахметов отримав можливість прибрати до рук весь бізнес, який вважається цікавим і прибутковим на Україні", - зазначає політолог.
"Чорні діри" офшорів
У групі СКМ позитивно відреагували на рейтинг від Bloomberg. У прес-службі компанії заявили, що подібні рейтинги "сприяють підвищенню інтересу інвестиційного співтовариства і громадськості до показників розвитку всього українського бізнесу".
Проректор Європейського університету в Києві Андрій Новак згоден з тим, що порівняно з іншими фінансово-промисловими групами, підприємства Ахметова дійсно працюють ефективно, а ситуація для співробітників поліпшується. Втім, Новак радить не забувати про негативні наслідки надмірної концентрації українського промислового капіталу в руках олігархів. Найбільшою проблемою для держави і суспільства він вважає втечу капіталу за кордон. Хоча група СКМ і вважається чи не найбільшим на Україні платником податку, за словами Новака, Рінат Ахметов, як і інші українські олігархи, теж "широко використовує схеми виведення доходів в офшорні зони". На думку експерта, олігархи намагаються таким чином застрахувати себе від політичних ризиків в середині країни.
Джерело
Підписатися на:
Дописати коментарі (Atom)
Немає коментарів:
Дописати коментар