7 бер. 2011 р.

Україна залишилася за межею бідності

04.03.2011 Обозреватель Українською

Україна залишилася за межею бідності


Комплексна програма по подоланню бідності в Україні не виконана. Про це повідомили в прес-службі Рахункової палати.

У відомстві нагадали, що в 2000 році Україна приєдналася до Декларації тисячоліття ООН, однією з цілей якої є викорінювання бідності й голоду в світі. У наступному році були затверджені Стратегія подолання бідності й Комплексна програма забезпечення її реалізації на 2002-2009 роки.

Останній етап реалізації Комплексної програми завершений в 2009 році. Рахункова палата провела аналіз її виконання, і результати засвідчили, що завдання програми не виконане, стратегічні напрямки не досягнуті. На всіх етапах дії Комплексної програми визначені в ній показники рівня бідності жодного разу не були досягнуті.

Рівень бідності в 2009 році становив 26,4%, перевищивши визначений Стратегією прогноз на 4,9%. Кожен з восьми громадян країни в 2009 році потрапив у категорію крайньої бідності — її рівень становив 13%. Передбачене до 2010 року скорочення рівня бідності до 21,5% і рівня крайньої бідності до 3% не відбулося, констатували в Рахунковій палаті.

Одним з головних стратегічних напрямків Комплексної програми було збільшення доходів від трудової діяльності. Однак, як показав аналіз, фактично має місце тенденція до зменшення частки заробітної плати в структурі доходів населення, тоді як частка соціальної допомоги та інших поточних трансфертів росте.

В 2009 році розмір реальної заробітної плати скоротився на 9,2%, у порівнянні з 2008-м, і фактично впав до рівня 1999 року.

Не досягнуті цілі впровадження Єдиної тарифної сітки, прийняті протягом 2009 року й першого півріччя 2010 року урядові рішення призвели в бюджетній сфері до руйнування тарифної системи й «зрівнялівки» в оплаті праці.

Експерти Рахункової палати відзначають, що прожитковий мінімум, який є критерієм формування рівня оплати праці й соціальних виплат, досі визначається на підставі наборів продуктів харчування, непродовольчих товарів і послуг, затверджених урядом ще в 2000 році. Разом із цим, на тлі росту споживчих цін в 2000-2009 роках в 2,3 разу, прожитковий мінімум виріс лише в 1,9 разу. Занижений розмір прожиткового мінімуму фактично призводить до заниження пенсій, зарплат, соцдопомог малозабезпеченим верствам населення і зменшенню реальних доходів українців.

Також експерти відомства констатують, що був провалений ще один напрямок Комплексної програми — забезпечення соціальним житлом соціально незахищених верств населення. МінЖКГ не забезпечило в 2009 році виконання заходів Стратегії по створенню умов для формування житлового фонду соціального призначення й забезпечення житлом громадян, що мають право на таке житло. За час реалізації Комплексної програми розробка проекту закону про затвердження Загальнодержавної програми розвитку соціального житла не завершена, робота над документом відновлена лише в 2010 році.

Стратегічні завдання по подоланню бідності не виконувалися також місцевими органами влади, що призвело до значного зростання показників бідності населення сіл і малих міст. В 2009 році бідність поглибилася в 11 областях України. Оцінку в 40% перейшли чотири області: Волинська, Кіровоградська, Сумська й Херсонська, у двох останніх за межею бідності живе майже половина населення.

Колегія Рахункової палати вважає, що в найкоротший термін влада повинна затвердити Загальнодержавну програму подолання й запобігання бідності в Україні, Загальнодержавну програму зайнятості населення й Загальнодержавну програму розвитку соціального житла, інформують Відомості.

Джерело

Немає коментарів:

Дописати коментар