31.12.2010 Українська служба БіБіСі
Україна вивезла до Росії понад 50 кг високозбагаченого урану в рамках домовленості зі США, досягнутої Віктором Януковичем, який пообіцяв, що до квітня 2012 року Україна позбудеться всього свого високозбагаченого урану.
В українському МЗС повідомили, що останній вантаж урану був доставлений до Москви спеціальним рейсом з Харкова, де він зберігався у Харківському фізико-технічному інституті.
За даними АП, операція із залученням 21 спеціального контейнера, який вивозили п’ятьма рейсами з трьох міст, затрималась через погану погоду. За повідомленнями, уран також вивозили з Києва та Севастополя.
Як повідомляють, уран мають переробити в Росії так, щоб він був непридатний для створення атомної зброї.
Віктор Янукович під час саміту з ядерної безпеки у США у квітні 2010-го погодився, що Україна віддасть свій високозбагачений уран в обмін на фінансову й технічну допомогу.
Клацнути Читати подробиці
США натомість має надати Україні низькозбагачений уран, придатний для досліджень.
В рамках угоди також передбачається, що США нададуть 25 млн. доларів на побудову центру ядерних досліджень в Україні.
За даними Адміністрації з національної ядерної безпеки США, у новому центрі Україна зможе виробляти 50 різних видів медичних ізотопів, використовуючи низькозбагачений уран.
АП цитує керівника американської адміністрації з ядерної безпеки Томаса д’Аґостіно, який назвав вивезення урану з України важливим кроком у напрямку до виконання мети президента Обами, який сподівається впродовж чотирьох років убезпечити увесь ядерний матеріал у світі.
Він похвалив Україну за те, що вона допомагає домогтися того, щоб уран не потрапив у "небезпечні руки".
"Цим кроком Україна виконує свої зобов'язання, взяті президентом Віктором Януковичем у рамках домовленостей з президентом США Бараком Обамою про те, що до кінця 2010 року наша країна вивезе зі своєї території значну частину високозбагаченого урану", — сказав речник МЗС Олег Волошин.
За даними Гарвардського університету, у світі є близько 1,6 млн. кг високозбагаченого урану і понад 226 кг плутонію, з якого можна виготовити 200 тисяч одиниць атомної зброї.
Наразі у світі є понад 23 тисячі ядерних боєголовок.
Джерело
***
12.09.2008 © «Народний Оглядач»
«Гарантії безпеки України з боку Європи, Америки й Росії - це мильна бульбашка»
Про це заявив директор Національного інституту стратегічних досліджень Юрій Рубан в ефірі Першого каналу в програмі «Точка зору» з ведучим Юрієм Громницьким.
На думку пана Рубана, Будапештський меморандум 1994 року, який підписали США, Росія, Франція і Великобританія, є ефемерною декларацією, якою Україні заплатили за відмову від ядерної зброї.
Він носить швидше дорадчий характер і нічого не гарантує Україні.
Таким чином, нині Україна перед зовнішніми загрозами може покладатися на саму себе, - вважає Юрій Рубан.
Немає коментарів:
Дописати коментар