30 лип. 2014 р.

Європейські ЗМІ закликали ‘припинити умиротворення Путіна’



Провідні європейські ЗМІ виступили з закликом до політиків припинити політику умиротворення президента РФ Володимира Путіна.
З відповідним закликом виступив головний редактор польської Gazeta Wyborcza Адам Міхнік, лист якого передрукували 12 провідних європейських видань: (El País (Іспанія), La Stampa (Італія), Le Monde (Франція), Diе Welt (Німеччина), Denník SME (Словаччина), Der Standard (Австрія), De Volkskrant (Нідерланди), Hospodarske Noviny (Чехія), Diario de Noticias (Португалія), Lietuvos Rytas (Литва).
"Сьогодні Європа мовчить про агресивну імперіалістичну політику президента Росії Володимира Путіна. Захід терпить його авантюрну політику, яка явно порушує суверенітет інших країн: Молдови, Латвії, Грузії, і, перш за все, - України", - обурився польський дисидент.
"Досвід вчить, що вести діалог з Путіним без єдності та твердості – це марна трата часу. Путін і далі постачає зброю і найманців, концентрує свої війська вздовж кордону, але українці мають право вибору європейського шляху демократичних стандартів… Можливо, зараз на Сході України вирішується майбутнє Євросоюзу", - додав він.

Dziś Europa milczy wobec agresywnej, imperialistycznej polityki prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina. Zachód toleruje awanturniczą politykę, która jawnie godzi w suwerenność innych państw: Mołdowy, Łotwy, Gruzji i przede wszystkim Ukrainy.
 Unia Europejska postępuje tak, jakby była neutralną Szwajcarią współczesnego świata - dotyczy to zwłaszcza elit politycznych i biznesowych. Ale Europa nie jest Szwajcarią. Jest kontynentem, na którym wybuchły dwie krwawe wojny światowe.
Dlatego my, ludzie kultury, nauki, mediów, mamy obowiązek być czujni i jak gęsi kapitolińskie ostrzegać nasze kraje. Nie wolno nam odtwarzać dawnych iluzji; nie wolno ulegać dawnym konformizmom. Powinniśmy wzywać przywódców państw Unii, by stawili czoła agresywnej polityce Putina.
Nie utożsamiamy Putina z narodem rosyjskim, tak jak nie utożsamialiśmy z narodem rosyjskim Breżniewa, gdy rozpętywał awanturę w Afganistanie. Głosem Rosji uczciwej i odważnej był wtedy Andriej Sacharow, który o interwencji w Afganistanie powiedział w rosyjskim parlamencie: "Haniebna wojna".
Obecna wojna z Ukrainą, rozpoczęta aneksją Krymu, a kontynuowana prowokacjami na wschodzie kraju, jest równie haniebna, tragiczna i niebezpieczna. Towarzyszą jej decyzje typowe dla dyktatur, które dławią swobody demokratyczne w Rosji.
Polityka ustępstw jest drogą donikąd.
Putin nie jest politykiem typu europejskiego; to polityk, który uprawia permanentne awanturnictwo. Wiele wskazuje na to, że już otworzył puszkę Pandory - z Rosji do Ukrainy podążają szowiniści, amatorzy podboju i krwi. Uzbrojenie tych bandytów w znakomity sprzęt wojskowy jest zbrodnią.
Doświadczenie uczy, że dialog z Putinem niepoparty jednością i stanowczością jest stratą czasu. On nie liczy się ze słabymi i z bezwolnymi, a tak postrzega dziś kraje Unii Europejskiej, które rzucają słowa na wiatr i próbują Kremlowi pokazać kolejne czerwone linie. Putin wciąż dostarcza broń i najemników, koncentruje swe wojska wzdłuż granicy, ale Ukraińcy mają prawo wyboru europejskiej drogi demokratycznych standardów, mają prawo do życia w uczciwym państwie. Być może dziś na wschodzie Ukrainy ważą się przyszłe losy Unii.
Odpowiedzią Europy powinna być solidarna postawa członków Unii i zastosowanie wszystkich środków nacisku: wstrzymanie dostaw wszelkiej broni do Rosji, sankcje gospodarcze i polityczne. 

Джерело

Немає коментарів:

Дописати коментар