МАФІЯ В УКРАЇНІ

Журнал Корреспондент українською


Золота сотня

Шостий рік поспіль Корреспондент публікує рейтинг найбагатших українців. У Золотій сотні, як у дзеркалі української еволюції, відбилися сильні і слабкі сторони вітчизняної економіки і політики.

Сильна сторона економіки, яка простежується через весь список цього року, - зміцнення аграрного сектора. Зі 100 бізнесменів 42 інвестують в сільське господарство і харчову промисловість. Найуспішніші з них стрімко укрупнюються. Юрій Косюк (№ 11) на початку 2010 року орав на 180 тис. га, в кінці того самого року – вже на 280 тис. га. «Головна відмінність 2011 року в тому, що підприємствам компанії доведеться обробляти рекордні для них обсяги угідь», - каже мільярдер.

За рік колосально розрослися роздрібні мережі. Практично всі їхні власники відкрили десятки нових супер- і гіпермаркетів. Капіталізація найбільшої торгової мережі Fozzy Group більш ніж потроїлася. Вартість АТБ-маркету зросла вчетверо.

Рік був непоганим і для металургів. Сталь подорожчала на третину. Зовнішні ринки прокинулися, споживання чорних металів зросло на 13%. «Завжди є шанс залишитися на гребені, якщо ти щось будуєш і створюєш», - каже Віктор Пінчук (№ 4).

У підсумку нинішня Золота сотня значно зміцнилася. У 2010 році загальний гаманець 100 мільйонерів важив $ 66,5 млрд, у нинішньому - $ 82,9 млрд.

Рік був нерівнозначним для членів Золотої сотні. 73 наростили свої капітали, двоє зберегли їх. Решта здулися. Рекордсмен за темпами зростання – Дмитро Фірташ (№ 7). Його активи за рік подорожчали на 540%. «Криза - це, звичайно, можливість для одних, - каже Павло Климець (№ 48), який примножив свій капітал вчетверо. - І кінець для інших». Мінімум двоє з таких, що програли, - Володимир Бойко (№ 39) та Віталій Цехмістренко (№ 98) - змушені були вийти з бізнесу, продавши активи конкурентам.

Золота сотня продемонструвала, мабуть, і найбільш тривожний тренд часу, а саме монополізацію економіки. Рідко в якій країні можна знайти таку концентрацію капіталу в руках кількох людей. Вся важка промисловість багатомільйонної держави тепер перебуває в руках чотирьох-п'яти бізнесменів.

Практично половина всього капіталу Золотої сотні ($ 39,5 млрд) належить двом фінансово-промисловим групам – СКМ (власник Рінат Ахметов, № 1) і Приват (власники Геннадій Боголюбов, № 2, Ігор Коломойський, № 3, й Олексій Мартинов, № 9).

24 учасники Золотої сотні родом з Донецька і Донецької області. Їхній внесок у Золоту сотню - $ 34,95 млрд. У списку 12 дніпропетровців з сумарним капіталом $ 22,48 млрд. Шість мільйонерів родом з Харкова, їхні статки важать $ 2,5 млрд. Корінних киян у списку дев'ять, на їхню частку припадають скромні $ 1,77 млрд.

Партія регіонів за капіталізацією має тотальну перевагу перед усіма суспільно-політичними об'єднаннями України. 25 осіб, тобто кожен четвертий із Золотої сотні, - члени правлячої партії. У минулому році їх було 17.

Зростання відбулося частково у зв'язку з переходом мультимільйонерів Андрія Вадатурського (№ 17), Євгена Сігала (№ 32), Олександра Фельдмана (№ 41) та Степана Глуся (№ 80) з опозиції до партії влади.

БЮТ зазнав багатомільйонних втрат. Адже, крім перерахованих вище бізнесменів, опозиційну фракцію залишили Таріел Васадзе (№ 40) й Олександр Буряк (№ 43). Таким чином, сукупний внесок Партії регіонів у Золоту сотню становить $ 31,1 млрд, фракції БЮТ - $ 3,2 млрд (Костянтин Жеваго, № 5, й Олександр Слободян, № 100).

Мова цифр яскрава й влучна. Вона без зайвих емоцій показує, хто в домі господар і на чиїй вулиці свято. Водночас цифри не можуть показати всю палітру ділового й політичного життя клубу українських мультимільйонерів.

У цьому номері Корреспондент у стриманих тонах розповідає про тих, хто править українським капіталом. За підрахунками Олександра Глуся (№ 80), на місце в Золотій сотні претендують не більш ніж 400 осіб. «Я знаю, хто в яких активах живе, - говорить співвласник лікеро-горілчаної компанії Nemiroff. – Багато хто з нас один одного знає». Всі 400 мільйонерів в одну сотню не вміщуються. Кореспондент відібрав 100 найяскравіших.

МОВОЮ ЦИФР

Журнал Корреспондент вирішив проілюструвати мовою цифр рейтинг найбагатших українців.

Золота сотня: повний список найбагатших людей України


1. Якби найбагатший українець і третя в Європі за заможністю людина Рінат Ахметов вирішив враз продати сотні своїх підприємств, йому вистачило б коштів ($ 25,6 млрд), щоб цілий рік утримувати половину республік колишнього СРСР. Виручених від продажу активів Ахметова грошей було б достатньо, щоб профінансувати бюджетні витрати багатого на нафту Азербайджану ($ 10,2 млрд), переповненого природним газом Туркменістану ($ 4,6 млрд), квітучу Вірменію ($ 2,3 млрд), Грузію ($ 3 , 68 млрд), яка страждає від реформ, а також Киргизстану ($ 1,96 млрд), Таджикистану ($ 1,9 млрд) і Молдови ($ 1,78 млрд). Розмір нинішнього статку донецького підприємця якраз і складають сумарні бюджетні витрати цих семи країн.

2. Якщо сумарні статки Золотої сотні ($ 82,9 млрд) розміняти на 100-доларові купюри і покласти пачку на пачку, валютний стовп висотою 91 км практично вийде у відкритий космос, пробивши стратосферу і мезосферу.

3. Ніколи ще жодна політична сила в Україні не була настільки багатшою за інших. Вартість активів членів Партії регіонів у Золотій сотні - $ 31,1 млрд, що в десять разів більше сумарного статку членів БЮТ у сотні ($ 3,2 млрд).

4. Темп зростання статків американця Марка Цукербергера вважають безпрецедентним в усьому світі. Його дітище Facebook, яке стрімко розвивається, додало у вазі 237% лише за минулий рік. Однак і Цукербергер позаздрив би швидкості, з якою зростає тепер бізнес українського підприємця Дмитра Фірташа(№ 7). За минулий рік його бізнес-імперія подорожчала на 540%.

5. Якщо Геннадій Боголюбов (№ 2) раптом вирішить одноосібно покрити дефіцит українського бюджету (32 млрд грн), то дніпропетровський мільярдер лише скотиться з другого на п'яте місце Золотої сотні.

6. Сумарні активи двох найбільших корпорацій країни, донецької СКМ і дніпропетровської Приват ($ 39,9 млрд), у цьому році перевищили золотовалютний запас України, основу фінансової безпеки економіки.

7. Середня зарплата в Україні - $ 280. Це означає, що людині з таким доходом треба пропрацювати більше 13 тисяч років, щоб потрапити в Золоту сотню. А для того щоб очолити рейтинг, їй довелося б потерпіти 7,62 млн років (два роки тому достатньо було "всього" 3,5 млн років).

8. Якщо Ахметов вирішить продати всі свої активи і виручені гроші буде тринькати зі швидкістю $ 1 млн на день, останній долар він витратить у 2081 році, у віці 115 років.

9. Концентрація капіталу в Україні вдвічі перевищує зосередження фінансових ресурсів у сусідній Росії, де, на думку багатьох українців, великий розрив між бідними і багатими. Сумарні активи 100 найбагатших українців становлять $ 83 млрд, що дорівнює 61% ВВП країни. Сумарні ж статки 100 найбагатших росіян досягли $ 432 млрд, що становить лише 29,4% російського ВВП. Відповідальні за таку статистику в першу чергу четверо найбагатших українців. Їх активи ($ 44,4 млрд) перевищують сумарний капітал інших 96 мультимільйонерів, разом узятих.

10. Що таке додана вартість і чим відрізняються технології ХХ століття від технологій XIX століття, непогано ілюструє наступний приклад. Якби всі 24 учасники Золотої сотні родом з Донецька і області одночасно продали тисячі своїх фабрик, заводів, кар'єрів, комбінатів, портів, банків і переробних підприємств ($ 35 млрд), їм би все одно не вистачило навіть на 11% акцій компанії Apple (капіталізація $ 324 млрд). Двом дюжинам мільярдерів і мільйонерів з величезного промислового краю довелося б задовольнятися 10,8% акцій виробника комп'ютерів з невеликого каліфорнійського містечка Купертіно.

Нагадаємо, сьогодні, 9 червня, видання Корреспондент опублікувало рейтинг найбагатших українців. У шостий раз поспіль перший рядок у списку посідає донецький підприємець Рінат Ахметов. Його активи за рік подорожчали з $ 17,8 млрд до $ 25,6 млрд.

На друге місце в списку вперше піднявся Геннадій Боголюбов зі статками $ 6,6 млрд, потіснивши свого партнера по бізнесу Ігоря Коломойського ($ 6,2 млрд). У підсумку нинішня Золота сотня значно зміцнилася. У 2010 році загальний гаманець 100 мільйонерів важив $ 66,5 млрд, у нинішньому - $ 83,07 млрд.

Джерело 

Досьє ГЕНШТАБУ
Личный состав Партии Партруководители
Нардепы Президенты Премьеры
Кабмин Мэры Госадминистрации
Облсоветы Олигархи VIP-кумовья
Масоны Мафиози Силовики
Цензоры Ликвидированные Группировки
Сообщества Имения Оперпсевдонимы
Фотошопы Видео

МАФІОЗІ

А

Б

В

Г

И


К

М

О

Р

С

Т